Absolwentka architektury krajobrazu opracowała koncepcję zagospodarowania zabytkowej zieleni otaczającej budynki szpitalne ORSK

Absolwentka architektury krajobrazu mgr inż. arch. kraj. Katarzyna Zygadlik przygotowała w ramach swojej pracy magisterskiej studium zagospodarowania zabytkowej zieleni otaczającej budynki szpitalne Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (ORSK).

W dniu 27 maja 2022 roku odbyło się spotkanie na terenie Szpitala, mające na celu zaprezentowanie opracowanej koncepcji, uczestniczyli w nim: dr n. med. Przemysław  Daroszewski - dyrektor szpitala, dr inż. arch. kraj. Miłosz Walerzak, mgr inż. arch. kraj. Katarzyna Zygadlik, Eliza Comba – pracownik Działu Gospodarczego Szpitala  oraz prof. UPP dr hab. Piotr Urbański.

Koncepcja zagospodarowania zabytkowej zieleni otaczających budynki szpitalne oparta została na badaniach, które objęły tereny przyszpitalne, znajdujące się w obrębie granic posesji. Zgodnie z przedstawioną metodyką zbadano: strukturę gatunkową i wiekową drzewostanu, przekroje historyczne, strukturę kompozycji. Efektem było stworzenie koncepcji zagospodarowania zielenią terenów przyszpitalnych oraz sporządzenie koncepcji części reprezentacyjnej obiektu. Przedstawione materiały stanowiły podstawę do wykonania pracy magisterskiej pod kierunkiem dr. inż. arch. Miłosza Walerzaka z Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu, na Wydziale Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii UPP.

Prof. UPP dr hab. Piotr Urbański
Redakcja: Iwona Cieślik, rzeczniczka prasowa UPP