Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Better Life czyli jak wspierać naukowców w transferze wiedzy i innowacji | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Better Life czyli jak wspierać naukowców w transferze wiedzy i innowacji

Better Life - oznacza nie tylko lepsze życie, ale to także akronim projektu finansowanego przez EU HORYZONT – WIDERA nazwanego Bringing Excellence to Transformative Engaged Research in Life Sciences through Integrated Digital Centres. Celem projektu jest stworzenie cyfrowego centrum doskonałości wspierającego naukowców nauk przyrodniczych w komunikowaniu się z otoczeniem i efektywnym rozpowszechnianiu wyników prowadzonych przez nich badań.

Naukowo wiemy, jak mierzyć jakość życia, choć zazwyczaj sprowadza się to wyłącznie do pewnych wskaźników. Pytaniem otwartym pozostaje, czy naukowcy potrafią te  wyniki badań w odpowiedni i jasny sposób komunikować społeczeństwu?

Szacuje się, że w Unii Europejskiej zaledwie o jednej trzeciej realizowanych projektów naukowych dowiaduje się społeczeństwo, czy to w formie skomercjalizowanych wyników, czy choćby popularnych opracowań. Dlaczego tylko tyle? „Właśnie to dziecięce pytanie przyświecało wizji i misji projektu. Dlaczego jako naukowcy winniśmy jesteśmy coś społeczeństwu? Dlaczego ten efekt powinniśmy mierzyć?” – tłumaczy prof. Piotr Tryjanowski, który jest koordynatorem projektu ze strony Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

„Chcielibyśmy, aby efektem końcowym projektu było powstanie cyfrowego centrum doskonałości, pomagające zwłaszcza młodym badaczom w transferze wyników ich badań do społeczeństwa. To wielkie wyzwanie, zwłaszcza mając na uwadze wiele wcześniejszych niepowodzeń instytucji naukowych w takim transferze wiedzy. Mamy nadzieję, że tym razem się uda” - mówi prof. Piotr Tryjanowski. Szanse na powodzenie są duże, gdyż tym razem zaproszono do udziału nie tylko samych naukowców z nauk przyrodniczych i środowiskowych, ale także osoby zawodowe zajmujące się komunikacją, psychologią i socjologią, a także ekonomią.

Projekt realizuje 9 instytucji partnerskich z Czech, Niemiec, Włoch, Estonii, Łotwy, Rumunii, Serbii i Polski. Całość koordynuje Czech University of Life Sciences, a Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu jest jego jedynym polskim partnerem i otrzymał na realizację projektu 194 212 EURO. Pierwsze efekty projektu będzie można poznać już za półtora roku.

prof. dr hab. Piotr Tryjanowski
Iwona Cieślik