Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Debata Prezydencko-Rektorska "Rola uczelni w budowaniu otwartego i różnorodnego miasta" | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Debata prezydencko-rektorska "Rola uczelni w budowaniu otwartego i różnorodnego miasta" odbyła się 27 listopada 2020 r. w telewizji WTK oraz transmitowana była na profilu Miasta Poznań na portalu społecznościowym Facebook. Do wspólnej dyskusji zasiedli Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz rektorki i rektorzy poznańskich uczelni publicznych: prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski (Politechnika Poznańska), prof. dr hab. Maciej Żukowski (Uniwersytet Ekonomiczny), prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz (Uniwersytet Przyrodniczy), prof. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska, prorektor (Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego), prof. dr hab. Wojciech Hora (Uniwersytet Artystyczny), dr hab.  Dariusz Wieliński, prof. AWF (Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego) i prof. dr hab. Hanna Kostrzewska (Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego).

W murach poznańskich uczelni studiuje coraz więcej osób z innych krajów Europy i całego świata. Mówią różnymi językami, pochodzą z różnych kultur, wyznają różne religie. Uczestnicy debaty odpowiadali na pytania czy takie umiędzynarodowienie jest dobre dla uczelni i miasta oraz jakie może przynieść korzyści i jakie stawia wyzwania. Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz mówił o rozwoju współpracy międzynarodowej, która stanowi jeden z głównych priorytetów strategii uczelni, zwracając uwagę na znaczenie działań mających na celu integrację studentów zagranicznych. Wszyscy biorący udział w debacie byli również zgodni, że umiędzynarodowienie uczelni pozytywnie wpływa na rozwój społeczno-gospodarczy miasta, i że należy docenić różnorodności, gdyż obcokrajowcy wnoszą wiele korzyści do naszej lokalnej gospodarki i społeczeństwa.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania. Debata dostępna jest na profilu Miasta Poznań na portalu społecznościowym Facebook: https://www.facebook.com/watch/live/?v=403894080764006&ref=watch_permalink

Rzeczniczka prasowa UPP