Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Delegacja Forest Stewardship Council w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym w Murowanej Goślinie | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Delegacja Forest Stewardship Council w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym w Murowanej Goślinie

Zapoznanie się z gospodarką leśną w Polsce, współpraca z NGOS-ami, realizacja założeń niedawno otrzymanego certyfikatu FSC oraz partnerstwo z odbiorcami drewna to główne cele wizyty przedstawicieli Forest Stewardship Council  (FSC) w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym w Murowanej Goślinie.

 

 

Forest Stewardship Council jest organizacją odpowiedzialną za certyfikację lasów oraz wszelkiego rodzaju wyrobów z drewna i papieru. Postępowanie zgodnie z wytycznymi FSC pozwala na to, by móc pozyskać drewno nie naruszając przy tym bogactw biologicznych i struktury lasów. Standard FSC jako jeden z niewielu jest popierany przez najważniejsze organizacje ekologiczne. Należy  również do jednych z najbardziej wiarygodnych na świecie systemów z zakresu certyfikacji zasobów leśnych.

 

Delegacja w składzie: Clare Coleman – dyrektorka FSC regionu Europa, Karolina Tymorek - FSC Poland country manager, dr inż. Marek Rzońca - koordynator FSC ds. Leśnictwa, Michał Knaflewski - FSC market development and communications oficer, przebywała w LZD Murowana Goślina w dniach 08-09.03.2022 r.

 

Pierwszy dzień zaczął się od krótkich prezentacji na temat LZD, UPP oraz trudności jakie występują podczas procedury certyfikacji. Goście natomiast opowiedzieli o tym, czym jest FSC i jakie realizuje zadania. Dalsza część odbyła się w terenie, w Leśnictwie Potasze. W nadwarciańskim kompleksie gości przyjęli przedstawiciele lokalnego samorządu: Marcin Wojtkowiak, wójt gminy Czerwonak oraz Beata Grysk, sołtys Bolechowa – Osiedle, którzy przekazali na czym polega współpraca LZD - samorząd w celu zapewnienia społecznych funkcji lasu dla mieszkańców. Natomiast Tadeusz Skitek, leśniczy leśnictwa Potasze opowiedział na czym polega specyfika nadwarciańskiego kompleksu (w kontekście przyrodniczym) oraz z jakimi problemami aktualnie się zmaga (w szczególności szkody od wiatru po ostatnich wichurach).

 

Następnego dnia goście mieli okazję zapoznać się z działalnością dużego tartaku, dlaczego potrzebuje certyfikatu FSC i z jakich źródeł kupuje drewno (na podstawie prezentacji Lecha Nowaka- koordynatora ds. zakupu drewna). Delegacja FSC zapoznała się z tym jak działa lokalny tartak w Boduszewie (Mark- Drew), który jest jednym z największych odbiorców drewna z LZD. W dalszej części dnia przedstawiciele odwiedzili leśnictwo Kamińsko oraz Stęszewko. Goście bardzo pozytywnie ocenili wizytę i zadeklarowali chęć ponownego przyjazdu.

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

 

​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​

WYDZIAŁY