Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Duże zainteresowanie zajęciami Przyrodniczego Uniwersytetu Trzeciego Wieku! | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Duże zainteresowanie zajęciami Przyrodniczego Uniwersytetu Trzeciego Wieku!

Przyrodniczy Uniwersytet Trzeciego Wieku (PUTW) cieszy się coraz większą popularnością głównie wśród mieszkańców Poznania, ale również i okolic. W zajęciach bierze udział stała grupa uczestników oraz z każdym kolejnym spotkaniem dołączają nowi słuchacze.

W czwartek, 17 listopada 2022 r. odbyły się kolejne zajęcia, na których sala wykładowa była wypełniona prawie po brzegi. Tym razem wykład Zielony kapitał ludzkości, czyli od  ziemi do pieniędzy poprowadziła  dr inż. Małgorzata Węgrzyńska. Było to drugie spotkanie w obecnie trwającej, 11 już edycji PUTW. Poprzednie spotkanie – w ramach wydarzenia Senioralni.Poznań – poprowadził Prof. dr hab. Paweł Sienkiewicz, który przedstawił różnorodny świat owadów i opowiedział o swojej pasji do entomologii. Przed nami jeszcze wiele ciekawych zajęć, zarówno wykładów jak i warsztatów.

Najbliższe spotkanie odbędzie się w czwartek, 24 listopada 2022r. o godz. 15.00 w sali wykładowej nr 2 w Kolegium Zembala, ul. Dąbrowskiego 159. Wykład Właściwości lecznicze i prozdrowotne grzybów poprowadzi Prof. dr hab. Marek Siwulski. Na kolejnym spotkaniu (1.12.2022, godz. 15.00, sala A Collegium Maximum) przyjrzymy się surowcom roślinnym, które mogą wspierać diabetyków. Omówiony zostanie również aspekt ich profilaktycznego stosowania dla zmniejszenia ryzyka hiperglikemii. W semestrze zimowym zaplanowane są również wykłady na temat probiotyków, rolnictwa 4.0 oraz człowieka i drzew w przestrzeni publicznej.

Przyrodniczy Uniwersytet Trzeciego Wieku to nie tylko wykłady. Odbywają się również zajęcia warsztatowe, w mniejszych grupach. Najbliższe warsztaty odbędą się 9 grudnia (piątek) w sali nr 9 Katedry Fitopatologii i Nasiennictwa. Podczas warsztatów uczestnicy będą rozpoznawać choroby wybranych gatunków roślin w uprawach ogrodniczych.  Przewidziana jest praca z wykorzystaniem mikroskopów.

Oferta zajęć Przyrodniczego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest skierowana głównie do osób, które ukończyły 50 rok życia, jednak w przypadku wolnych miejsc możliwe jest również uczestnictwo osób młodszych. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Wstęp na wykłady jest wolny, natomiast na warsztaty, z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy – zgodnie z terminami podanymi na stronie internetowej Centrum Kształcenia Ustawicznego UPP.

Harmonogram zajęć dostępny jest na stronie internetowej Centrum Kształcenia Ustawicznego w zakładce Przyrodniczy Uniwersytet Trzeciego Wieku. Zachęcam również do śledzenia naszego profilu na Facebooku PUTW, gdzie poza informacjami o nadchodzących zajęciach zamieszczamy ciekawe informacje popularnonaukowe o tematyce związanej z kierunkami kształcenia prowadzonymi w UPP.

Joanna Matuszak
kierownik Centrum Kształcenia Ustawicznego