Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Dzień Antysmog na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Dzień Antysmog na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej

 

W dniu 13 stycznie br. z inicjatywy samorządu studenckiego oraz pracowników Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu ON AIR.

 

 

Tym razem temat spotkania brzmiał „Dzień Antysmog’. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem mediów oraz społeczności. To, że temat jest na czasie świadczy fakt alertu  smogowego w Poznaniu ogłoszony na dzień przed wydarzeniem. Oczywiście organizatorzy nie mają z tym nic wspólnego – zwykły zbieg okoliczności, ale i wskazujący na wagę tematu.

Spotkanie odbyło się w trybie hybrydowym – na Sali gościliśmy wybrane klas trzech współpracujących z Wydziałem szkół ponadpodstawowych – uczniowie z Zespołu Szkół Przyrodniczych w Poznaniu, Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych oraz Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia. Pozostali uczestnicy mieli możliwość obserwacji wydarzenia w trybie zdalnym za pomocą platformy ZOOM.

Wydarzenie rozpoczęło się od wykładu wprowadzającego prof. UPP dr hab. Bogdana Chojnickiego z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska pt:” Emisje do powietrza i dekarbonizacja”. Profesor w ciekawy sposób wprowadził w podstawowe zagadnienia związane z powstawaniem zanieczyszczeń powietrza.

Kolejny temat dotyczył wykrywania potencjalnych źródeł emisji zanieczyszczeń na terenie Poznania z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Prelekcję pt.: „Dronem w smog. Działania Eko Patrolu.” Wygłosił przedstawiciel Straży Miejskiej w Poznaniu, a ważnym uzupełnieniem był pokaz dronów suportu technicznego Straży Miejskiej.

Ostatnia prezentacja dotyczyła zagadnień prawnych obowiązujących aktualnie na terenie województwa wielkopolskiego. Zadaniem Uchwał Antysmogowych opracowanych i wdrażanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego jest zmniejszenie emisji poprzez wskazanie dozwolonych źródeł nośników energii. Prezentacja pracownika urzędu przybliżyła terminarz wdrażania poszczególnych ograniczeń, co do stosowania wybranych rodzajów źródeł ogrzewania.

Po prezentacjach była długa dyskusja, a pytania zadawali uczestnicy będący na Sali, jak również w trybie zdalnym.

Ciekawym zakończeniem wydarzenia był pokaz dronów suportu technicznego Eko Patrolu, który miał miejsce w Hali Maszyn Katedry Inżynierii Biosystemów.

Wydarzenie odbywało się pod patronatem Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk oraz pod patronatem medialnym „Drzewo Franciszka”  i portalu Sozosfera.pl.

To jeszcze nie koniec! Spotkania w cyklu ON AIR będą kontynuowane  w odpowiedzi na bieżące problemy. Za miesiąc 24 lutego będzie „Dzień Ekoenergetyki”, gdzie zostaną przybliżone aspekty teoretyczne i praktyczne odnawialnych źródeł energii.

 

Już dziś zapraszamy!

 

prof.dr hab. inż. Klaudia Borowiak
dr Agnieszka Wawrzyniak

 

​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​

WYDZIAŁY