Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Dzień Współpracy na Wydziale Ekonomicznym UPP | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Dzień Współpracy na Wydziale Ekonomicznym UPP

W dniu 24 marca 2022 r., na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zorganizowano VII edycję „Dnia Współpracy”. Wydarzenie dedykowane było uczniom szkół średnich, z którymi Wydział podpisał umowy partnerskie. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, Dziekan Wydziału Ekonomicznego ze względu na sytuację epidemiczną w kraju, zaprosił uczniów, dyrektorów, nauczycieli i doradców zawodowych szkół partnerskich do uczestnictwa w formule on-line, która miała miejsce na kanale wydziałowym serwisu YouTube (link: https://www.youtube.com/watch?v=pTiX6hS1hII&t=122s ) oraz w zespołach dedykowanych na platformie MS Teams.

 

 

 

Przedsięwzięcie spotkało się z zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Do udziału w Dniu Współpracy zaproszono 31 szkół partnerskich, z których Wydział współpracuje w sposób  stały. Wydarzenie było moderowane przez mgr Jagodę Zmyśloną i dr Michała Gazdeckiego.

 

Pierwszego wywiadu na żywo udzielił prof. dr hab. Walenty Poczta – dziekan Wydziału. Dokonując oficjalnego otwarcia wydarzenia przywitał uczestników, podkreślił najważniejsze atuty studiowania na Wydziale Ekonomicznym, charakter zdobywanej wiedzy przez studentów tego Wydziału, potrzebę rozwijania przez studentów umiejętności praktycznych i kompetencji społecznych oraz wyjątkowy charakter tego dnia.

Szczegóły oferty edukacyjnej i zasady rekrutacji przybliżył prodziekan ds. studiów i przewodniczący Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej – prof. UPP dr hab. Rafał Baum. Podkreślił, że studia ekonomiczne w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu to szansa na zdobycie zawodu, który sprosta zmianom, jakie zachodzą w gospodarce i społeczeństwie. Profil i ukierunkowanie studiów na potrzeby agrobiznesu wpisują się w oczekiwania pracodawców, co potwierdzają dane z monitoringu studiów oraz opinie absolwentów WE. Zwrócił też uwagę na możliwość odbywania studiów za granicą.

Jednym z ważnych celów Dnia Współpracy jest zapoznanie przyszłych studentów z działalnością Wydziału. Elementy współpracy międzynarodowej Wydziału rozwinęła Pani prodziekan ds. studiów – prof. UPP dr hab. Agnieszka Bear-Nawrocka, która jest bezpośrednio związana z edukacją prowadzoną w języku angielskim na studiach magisterskich na anglojęzycznym kierunku Agri-food Economics and Trade (AFET). Pani Prodziekan przedstawiła podstawowe warunki, które trzeba spełnić, by podjąć studia na kierunku AFET, a także podkreśliła, że studia anglojęzyczne cieszą się dużą popularnością wśród studentów i studentek z krajów Afryki, Europy Środkowo-Wschodniej i Azji. W opinii Anamici Kanojia - studentki z Indii, podjęcie nauki na tym kierunku zapewnia wszechstronną wiedzę ekonomiczną oraz umiejętności zawodowe pozwalające osiągnąć sukces w przyszłości. O swojej historii i związkach z Wydziałem Ekonomicznym opowiedział także mgr Okereke Obinna Samson z Nigerii, który obecnie jest słuchaczem Szkoły Doktorskiej. Doktorant przygotował  krótki webcast o czynnikach wpływających na jakość życia mieszkańców obszarów wiejskich Nigerii.

Uczniów szkół średnich zaproszono również do udziału w ogólnopolskim konkursie „Zostań ekonomistą” (VI edycja), ogłoszonym przez Dziekana Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.*

W programie wirtualnego Dnia Współpracy nie zabrakło także innych stałych już elementów tego wydarzenia. Odbyły się spotkania nauczycieli szkół partnerskich z gronem dziekańskim i kadrą Wydziału oraz został przeprowadzony Quiz Ekonomiczny.
Młodzieży zaprezentowano działalność naukową i dydaktyczną Wydziału Ekonomicznego UPP w powiązaniu z ciekawymi wywiadami, webcastami, relacjami studentów, konkursem wiedzy ekonomicznej, materiałami studenckich kół naukowych i innymi materiałami prezentującymi działalność naukową i dydaktyczną. Były to między innymi:

 

  • Relacja: Studia w czasie pandemii Covid-19
  • Webcast dedykowany 1. Koncepcja zrównoważonego rozwoju (prelegent: prof. UPP dr hab. Barbara Hadryjańska)
  • Relacja: Studia nie tylko w Polsce! Nasi studenci na Erasmusie (studenci: Emilian Rusiniak i Miłosz Kulka)  
  • Webcast dedykowany 2. Wybory międzyokresowe i problem samokontroli (prelegenci: dr Anna Wielicka-Regulska)
  • Webcast dedykowany 3. Motywacja to umiejętność! (prelegent: dr Olga Grabowska-Chenczke) 
  • Webcast dedykowany 4. The determinants of well-being among rural inhabitants in Nigeria (prelegent mgr Obina Okereke)
  • Webcast dedykowany 5. Możliwości zawodowe po studiach na Wydziale Ekonomicznym UP w Poznaniu (prelegent dr Krzysztof Różański)
  • Webcast dedykowany 6. Wielkopolska poza utartymi szlakami (prelegent Paulina Anioła-Mikołajczak)

 

Treści te można odnaleźć na Wydziałowym kanale YouTube: https://www.youtube.com/results?search_query=wydzia%C5%82+ekonomiczny+upp

 

Dr Magdalena Śmiglak-Krajewska i mgr Dawid Jabkowski przygotowali dla młodzieży quiz ekonomiczny, w którym uczniowie reprezentujący poszczególne szkoły, mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę. W quizie uczestniczyło 34 uczniów. Średnia liczba poprawnych odpowiedzi to 11 na 16 pytań. W tej edycji najlepsze wyniki uzyskali następujący uczniowie (decydowała liczba punktów i czas odpowiedzi):

 

Miejsce

Nagrodzone osoby

Nazwa Szkoły

1 miejsce 

Marta Bendowska 

Zespół Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim 

2 miejsce 

Piotr Lembicz

Zespół Szkół nr 3 im. Hugona Kołłątaja w Szamotułach

3 miejsce 

Adrian Nowak

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Maksymiliana Jackowskiego w Słupcy

Wyróżnienia

Patrycja Ćwiklińska

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Maksymiliana Jackowskiego w Słupcy

Katarzyna Bonia

Zespół Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim

 

Dzień Współpracy to projekt, który pozwala na popularyzację wiedzy ekonomicznej, podnoszenie świadomości gospodarczej młodzieży szkolnej oraz promocję studiów ekonomicznych. Organizowany jest od kilku lat, jest to efekt pracy kilkuosobowego Zespołu ds. promocji i aktywnej postawy społeczności Wydziału. Osobą, która każdego roku czuwa nad przebiegiem wydarzenia, zarówno w aspekcie merytorycznym, jak i technicznym jest dr inż. Elżbieta Goryńska-Goldmann. W udzielonym wywiadzie zwróciła uwagę na współpracę Wydziału Ekonomicznego UPP i szkół średnich. Podkreślała obustronne korzyści takiej współpracy i zachęcała uczniów szkół średnich do dokonywania wyboru kierunku studiów w sposób świadomy, z pełnym przekonaniem, zapraszając do włączania się także w inne inicjatywy Wydziału, tj. Akademickiej Wiosny (wykładów i warsztatów skierowanych dla klas bądź małych grup uczniów,) programu Ekonomia dla Młodych Przyrodników.

Za realizację wizji artystycznej projektu odpowiadała ekipa filmowa. Autorem scenariusza, a także reżyserem wydarzenia była dr Magdalena Jaworska. Prace pionu operatorskiego (zdjęciowego i dźwiękowego) wykonali pracownicy Działu Aparatury Naukowo-Badawczej naszej Uczelni mgr inż. Piotr Oleszak i lic. Michał Poniewozik. Wydziałowe sale dydaktyczne, korytarze Uczelni jak i pokoje pracowników Wydziału posłużyły tym razem jako studio nagrań, o co zadbał mgr Cezary Kozera.

 

Więcej informacji i zdjęć z Dnia Współpracy można znaleźć na stronie internetowej Wydziału Ekonomicznego www.wepoznan.pl oraz na profilu Wydziału na Facebooku i kanale YouTube (https://www.youtube.com/c/Wydzia%C5%82EkonomicznyUPwPoznaniu). 

 

FOTORELACJA Z WYDARZENIA 

 

Dziekan i Społeczność Wydziału Ekonomicznego UP w Poznaniu  

 

 


*Szczegółowy regulamin Konkursu dostępny jest na stronie internetowej Wydziału (http://www.up.poznan.pl/wes/?q=zostan_ekon_2018). Celem Konkursu jest wspieranie rozwoju ambitnych i wyróżniających się wiedzą ekonomiczną uczniów szkół średnich, popularyzowanie wiedzy ekonomicznej, podnoszenie świadomości gospodarczej uczestników Konkursu oraz zachęcanie do podjęcia studiów ekonomicznych. W oparciu o Uchwałę nr 88/2017 Senatu UP w Poznania z dn. 31 maja 2017 r. (w sprawie szczegółowych zasad przyjmowania na studia laureatów konkursów ogólnopolskich) Laureaci Konkursu uzyskują maksymalną liczbę punktów przewidzianą w postępowaniu kwalifikacyjnym na studia na kierunku Ekonomia oraz Finanse i Rachunkowość na WE UP Poznań.

 

 

WYDZIAŁY