Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Gaudeamus igitur rozbrzmiał w murach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Gaudeamus igitur rozbrzmiał w murach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Studenci pierwszego roku oficjalnie zostali włączeni w poczet społeczności akademickiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2021/2022, która odbyła się 7 października w sali wykładowej Biocentrum.

 

 

 

Tegoroczna inauguracja przypadła w roku 70-lecia autonomii Uczelni, która na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z 17 listopada 1951 roku rozpoczęła działalność pod własnym szyldem. Mimo,  że tegoroczne rozpoczęcie nowego roku odbyło się w formie tradycyjnej, to warunki epidemiczne nie pozwoliły na celebrowanie tego szczególnego święta w większym gronie i bogatszej oprawie. Dla wszystkich zainteresowanych jednak inauguracja była transmitowana online.

 

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego i przemówienia rektora UPP prof. dr. hab. Krzysztofa Szoszkiewicza. Przedstawiając bieżącą sytuację uczelni, Rektor poruszył wiele kwestii dotyczących funkcjonowania Uczelni - dydaktyki, badań, współpracy międzynarodowej, finansowania uczelni, rozwoju inwestycji czy relacji z otoczeniem zewnętrznym. Podkreślił imponujące zaangażowanie naukowców UPP w realizację projektów badawczych i inicjatyw międzynarodowych, które przekładają się na pozyskiwanie środków na badania i wymierny aspekt uczestnictwa w kształtowaniu polskiej i światowej nauki (Uniwersytet utrzymuje pozycję lidera w pozyskiwaniu grantów NCN w grupie uczelni o profilu rolniczym i przyrodniczym. W 2020 roku realizowano 120 projektów).

 

Zwracając się do młodzieży akademickiej, Rektor życzył niesłabnącego entuzjazmu w zdobywaniu wiedzy, zadowolenia z wybranego kierunku studiów i satysfakcji z przynależności do wspólnoty UPP. Studentom pierwszego roku życzył otwartości umysłów, poszerzania horyzontów, chęci poznawania świata i rozwoju własnej osobowości. „Pamiętajcie, że trud edukacji zwłaszcza u progu  nowej formy kształcenia, często bywa niełatwy, ale jego efekty niewspółmierne, otwierające drzwi do zawodowego świata na miarę własnych aspiracji i zdobytego wykształcenia” – mówił do  studentów prof. Szoszkiewicz.

 

Następnie głos zabrała Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, która składając życzenia z okazji inauguracji gratulowała studentom wyboru Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. „Wierzę, że ta decyzja będzie jedną z waszych najlepszych decyzji w życiu” – powiedziała pani minister.  Następnie na mównicy pojawiła się Aneta Niestrawska, wicewojewoda Wielkopolski, która po przeczytaniu listu od wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego zaapelował do studentów o szczepienie się.

 

Tradycyjnie podczas uroczystości dokonana została symboliczna immatrykulacja studentów pierwszego roku. Jest to ważny i symboliczny akt przyjęcia w poczet uczelni. Następnie głos zabrała Agata Walczak reprezentantka studentów zasiadająca w Senacie UPP, która zaapelowała „Drodzy studenci, pamiętajcie proszę, że macie ogromny wpływ na funkcjonowanie naszej Uczelni. Wspierając swoją osobą różne organizacje studenckie takie jak liczne koła naukowe czy samorząd studencki sprawiacie, że Uczelnia rozkwita i nabiera barw”. Swoje wystąpienia miała również przedstawicielka studentów zagranicznych Temitayo Odunfa z Nigerii. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie listów gratulacyjnych Wybitnym Młodym Naukowcom.

 

Wykład inauguracyjny zatytułowany „Konstrukcje drewniane – przeszłość czy nowoczesność?” wygłosił prof. UPP dr hab. Radosław Mirski z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna. Oprawę muzyczną zapewnił Zespół Trębaczy Myśliwskich „Venator” oraz dr Barbara Dąbrowska-Silska- sopran, dyrygentka Chóru Akademickiego „Coro da Camera”, której akompaniowała mgr Anna Piwosz.

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

 

WYDZIAŁY