Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Gospodronalia na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Gospodronalia na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej

10 czerwca 2021 r. na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej UPP odbyło się wydarzenie  zatytułowane  „GOSPODRONALIA - czyli gospodarka przestrzenna wysokiego pułapu”. Sytuacja pandemiczna wymusiła na organizatorach konieczność realizacji całego wydarzenie w formie online i transmisję przez kanał YouTube.

Program Gospodronalii podzielony został na dwie części. Pierwsza z nich obejmowała podstawową wiedzę o bezzałogowych statkach powietrznych, a druga dotyczyła ciekawych tematów  związanych z gospodarką przestrzenną realizowanych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Można było się dowiedzieć jak zbudowany jest dron, na co zwrócić uwagę przy wyborze drona,  a także w jaki sposób wykonywać loty bezzałogowymi statkami powietrznymi (BSP) w sposób bezpieczny i legalny. Omówiono także co należy zrobić, aby zdobyć kompetencje pilota BSP.  Druga część spotkania zachęcała do „Projektowania przestrzeni - projektowania przyszłości”. Wyjaśniono pojęcia placemakingu i rewitalizacji, podając niezwykłe przykłady takich inicjatyw i projektów. Poruszono również temat mobilności w gospodarce przestrzennej nastawionej na więcej korzyści, a mniej zanieczyszczeń. W przerwie między referatami można było obejrzeć wykład dr. Krzysztofa Achtenberga, który został przygotowany przez portal drzewofrancisza.pl (Drony w służbie przyrodzie! - YouTube), dotyczący wykorzystania dronów w pracach środowiskowych. Drugim filmem jaki umilał czas przerwy był materiał przedstawiający kierunki studiów na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej. Na koniec uroczystości odbył się konkurs weryfikujący wiedzę zdobytą podczas wydarzenia, a dla najlepszych przyznano atrakcyjne nagrody.

Organizatorami spotkania byli pracownicy Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej, a patronat nad uroczystościami objęła pani Dziekan prof. dr hab. inż. Klaudia Borowiak.

Tekst: dr Krzysztof Achtenberg
Redakcja: Iwona Cieślik, rzeczniczka prasowa UPP