Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility IV Ogólnopolska Konferencja “Biotechnologia niejedno ma imię” za nami | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

IV Ogólnopolska Konferencja “Biotechnologia niejedno ma imię” za nami

W dniu 27 listopada 2021 r. odbyła się już IV Ogólnopolska Konferencja “Biotechnologia niejedno ma imię”. W tym roku z powodu panującej w kraju sytuacji epidemiologicznej spotkaliśmy się po raz kolejny poprzez platformę Zoom.

Konferencję można było również obserwować w transmisji w mediach społecznościowych na profilu Facebook (https://www.facebook.com/IVOKBNMI). Tematyka konferencji obejmowała szeroko  pojętą biotechnologię, biologię, medycynę, inżynierię biomedyczną, rolnictwo, technologię żywności i nauki pokrewne. Celem konferencji było zatem przedstawienie biotechnologii jako interdyscyplinarnej dyscypliny naukowej mającej różnorodne zastosowanie w gospodarce.

Organizatorem wydarzenia było Koło Naukowe Studentów Biotechnologii „Operon” przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, Komisja Biotechnologii Odział PAN w Poznaniu i Poznański Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, który również ufundował nagrody książkowe dla zwyciężców w konkursie na najlepszą prezentację

Obrady konferencji otworzyli: Prorektor ds. studiów UPP prof. dr hab. Piotr Ślósarz,  Dziekan Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii, prof. dr hab. Anna Kryszak, prof. dr hab. Cezary Mądrzak i prof.  dr hab. Piotr Szulc, pełnomocnik Rektora ds. Studenckich Kół Naukowych.

Wykład inauguracyjny pt. „Jak działąją terapeutyczne mRNA i jak je ulepszyć za pomocą modyfikacji genetycznych” wygłosiła dr hab. Joanna Kowalska z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W dwóch blokach tematycznych: „Lepsze życie z biotechnologią” i „Biotechnologia eksperymentalna” swoje doniesienia naukowe przedstawili studenci biotechnologii i kierunków pokrewnych oraz doktoranci z krajowych jednostek naukowych. Wykład pt. „Nanomateriały do potencjalnych zastosowań w biomedycynie” rozpoczynający sesję „Lepsze życie z biotechnologią”  wygłosiła dr hab. Anna Woźniak z Katedry Biochemnii i Biotechnologii UPP. Kolejną sesję, “Biotechnologia eksperymentalna”, rozpoczął wykład zatytułowany „With a little help from my friends…, czyli o grze zespołowej w kształtowaniu potencjału rozwojowego oocytów i zarodków in vitro”, który  wygłosił dr hab. Piotr Pawlak z Katedry Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt UPP. W konferencji wzięło udział łącznie 149 uczestników a spośród nich referaty wygłosiło 14. W każdym z wymienionych bloków tematycznych Komitet Naukowy konferencji wyłonił najlepszą prezentację ustną. Z prawdziwą przyjemnością pragniemy poinformować, że nagrody otrzymali:

W sesji “Lepsze życie z biotechnologią”

• I-sze miejsce – Nina Bortnik (Katedra Biochemii i Biotechnologii, Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) za prezentację pt. “Badanie asocjacji polimorfizmów genu receptora estrogenowego typu alfa (oraz genu apolipoproteiny E z udarem mózgu w populacji polskiej”;
  • II-gie miejsce – Anna Janczewska (Katedra Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej, Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) za prezentację pt. “Wpływ warunków uprawy na zawartość wybranych składników aktywnych w częściach anatomicznych boczniaka ostrygowatego (Pleurotus ostreatus L.);
  • III-cie miejsce – Katarzyna Wojtyniak (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) za prezentację pt. „Endofity grzybowe zasiedlające rośliny zielne”.

W sesji “Biotechnologia eksperymentalna”

• I-sze miejsce – Karolina Buszka (Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego) za prezentację pt. “Wiązanie komórek linii raka jajnika skov-3 do silanizowanych powierzchni  szklanych, jako element rozwoju narzędzi detekcji krążących komórek nowotworowych we krwi obwodowej pacjentów”;
  • II-gie miejsce – Kinga Maziec (Katedra Biochemii i Biotechnologii, Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) za prezentację pt. “Synteza stilbenów w zawiesinowych kulturach komórkowych Vitis vinifera L.”;
  • III-cie miejsce – Aleksandra Telichowska (Fundacja Edukacji Innowacji i Wdrażania Nowoczesnych Technologii w Dąbrówce) za prezentację pt. „Potencjał przeciwdrobnoustrojowy związków biologicznie aktywnych czeremchy (Prunus padus L. i Prunus serotina L.) – studium przypadków.

Trwające do godzin popołudniowych spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i pomimo zmęczenia uczestnicy chętnie zadawali pytania.

Bardzo dziękujemy wszystkim prelegentom i uczestnikom konferencji i mamy nadzieję spotkać się za rok już w murach naszej Uczelni.

Małgorzata Pietrowska-Borek, Opiekun KNSB “Operon”
Komitet Organizacyjny