Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Jubileuszowa edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki na UPP za nami | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Jubileuszowa edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki na UPP za nami

Jak co roku, przez kilka dni na poznańskich uczelniach i w innych jednostkach  naukowych, odbywały się wydarzenia popularyzujące naukę w ramach 25. edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

 

 

Event zainaugurowano w Ogrodzie Botanicznym UAM posadzeniem drzewa – wiśni piłkowanej „Amanogawa”, nazwanej „Wiśnią Jubileuszową”, przy udziale organizatorów i  reprezentantów Festiwalu.  Przedstawiciele władz uczelni – z UPP prof. dr hab. Piotr Goliński, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej – zadbali o to, aby drzewko było trwałym symbolem wspólnie podejmowanych działań w ramach tego akademickiego święta.

Obok części terenowej odbyła się też sesja plenarna, gdzie zaproszeni goście wygłosili wykłady i mowy okolicznościowe.

 

1 czerwca br. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu otworzył drzwi dla wszystkich, którym bliska jest tematyka przyrody, jej zjawisk, zasad i prawidłowości, a także powiązań ze wszystkimi dziedzinami życia i funkcjonowania człowieka. Oferta zajęć była bardzo szeroka i skierowana zarówno do dzieci, młodzieży, dorosłych jak i seniorów.

 

Naukowcy i studenci z UPP zapewnili odwiedzającym przygodę z przyrodą, pokazali wiele roślin rolniczych, które spotykamy na co dzień, a nie koniecznie wiemy jaką odgrywają lub mogą odgrywać rolę w naszym życiu. Na podstawie krótkich wykładów, warsztatów i pokazów można było dowiedzieć się o roślinach będących źródłem życia i energii elektrycznej czy ich częściach, z których powstaje mąka, cukier i skrobia, a także co to znaczy zdrowo odżywiać się oraz ile komórek w ciągu minuty wytworzy organizm człowieka.

 

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu zrealizowano 61 wydarzeń w formie warsztatów, wykładów, laboratoriów, spacerów z przewodnikiem, praktycznych  eksperymentów oraz pokazów w jedenastu budynkach, w których uczestniczyło 775 osób. Atrakcje dla odwiedzających przygotowało 96 osób – zaangażowanych i aktywnych pracowników, doktorantów i studentów, dla których nauka jest pasją, a chęć jej popularyzacji sprawia ogromną satysfakcję.

 

Na finał tegorocznego wydarzenia – 4 czerwca - zaplanowano koncert, będący artystyczną podróżą do świata dźwięków i tańca, w którą zabiorą widownię zespoły artystyczne z poznańskich uczelni – współorganizatorów Festiwalu.

 

Usłyszymy utwory wokalno-instrumentalne wykonywane przez Chór Żeński Sonantes Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Chór Akademicki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza Poznaniu oraz Zespół Jazzowy Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Wykonane zostaną m.in. takie przeboje jak „Can You feel the love tonight” Eltona Johna oraz kompozycje Krzysztofa Komedy. Zobaczymy także pokaz taneczny Kompanii Tańca Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca ŁANY im. Wiesława Kaszubkiewicza Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 

 

W imieniu koordynatorów Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki na naszej uczelni, serdecznie dziękuję wszystkim członkom wspólnoty akademickiej za zaangażowanie, przygotowanie atrakcyjnych zajęć, za popularyzację wiedzy przyrodniczej oraz poświęcony czas.

 

FOTORELACJA Z WYDARZENIA

 

dr inż. Grażyna Adamczyk

mgr inż. Wojciech Borzyszkowski

Koordynarorzy PFNiS na UPP

 

WYDZIAŁY