Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Kolejny Światowy Dzień Wody za nami | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Kolejny Światowy Dzień Wody za nami

Na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu po raz ósmy, 22 marca 2022 r. , odbyły się obchody Światowego Dnia Wody. W tym roku współorganizatorami wydarzenia były Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

 

 

Celem Światowego Dnia Wody jest  zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na wpływ gwałtownego wzrostu populacji ludzkiej, industrializacji, zmian klimatycznych, konfliktów  zbrojnych i klęsk żywiołowych na systemy wodne świata. Obchody Dnia Wody mają stanowić inspirację do podejmowania działań służących lepszemu, zrównoważonemu gospodarowaniu zasobami wody.

 

W tym roku seminarium organizowane w ramach obchodów pod hasłem przewodnim „Wody podziemne - czynienie niewidocznego widocznym”,  pozwoliło przybliżyć uczestnikom temat wód podziemnych w aspekcie ochrony i wykorzystania ich zasobów, a także procesów odnawiania. Wielowymiarowość zagadnienia wód podziemnych oddała tematyka wystąpień, która obejmowała m.in. metodykę badania dynamiki zmian poziomu wód gruntowych  z uwzględnieniem parowania, wpływu hydrofitowych oczyszczalni ścieków i małych zbiorników retencyjnych na zasoby wodne. Przedstawiono tradycje wykorzystania zasobów wód podziemnych do zaopatrzenia w wodę i problematykę ochrony tych zasobów na przykładzie systemu wodociągowego aglomeracji poznańskiej. W wielu referatach podkreślano istotne znaczenie rozproszonej retencji wód opadowych oraz zwiększania udziału powierzchni przepuszczalnych jako czynników niezbędnych do odtwarzania zasobów wód podziemnych. Jak wskazywano, równorzędną rolę mają działania podejmowane na terenach niezurbanizowanych (jak parki narodowe), jak i w centrach miast. Wskazywano na niejasne przepisy prawne, nie zawsze sprzyjające stosowaniu racjonalnych rozwiązań z odprowadzaniem wód opadowych do gruntu. W prezentowanych materiałach promocyjnych przedstawiono  urządzenia i rozwiązania komercyjne dla wspierania odnawiania zasobów wód podziemnych, także przez redukcję nadmiernego zużycia wody.

Podczas seminarium, tematykę wód podziemnych prezentowali goście z Uniwersytetów Przyrodniczych w Poznaniu i Lublinie, ale również z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

W trakcie seminarium tradycyjnie odbyły się trzy konkursy. W konkursie dla szkół ponadpodstawowych na podium stanęli uczniowie z następujących placówek:

Miejsce I: Marcelina Socha, Martyna Lum, Ada Januszczak z Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu, tytuł pracy: „Chrońmy wody widoczne i niewidoczne”, opiekunem zespołu była Jagoda Gębska

Miejsce II: Martyna Wilczyńska z Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu, tytuł pracy: „Chrońmy wodę widoczną i niewidoczną”, opiekunem zespołu pani Jagoda Gębska

Miejsce III: Eliza Ratajczak, Weronika Jurga i Maciej Kołodziejczyk z XX Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, tytuł pracy: „Niewidoczna słodka woda”, opiekunem zespołu była Żaneta Chełmińska.

W konkursie drużynowym, w którym udział wzięli studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, laureatami zostali:

Miejsce I - zespół w składzie Artur Zyfferd, Tomasz Strzelczyk, Adam Bagrowski

Miejsce II - zespół w składzie Karolina Liśkiewicz, Karolina Włodarczak, Marta Plewka, Michał Krawczyk

Miejsce III - zespół w składzie Mikołaj Świergiel, Nikodem Tyma, Stanisław Majsterek, Michał Przybył.

 

W konkursie indywidualnym dla publiczności zwyciężyli: Sandra Walorczyk, Karolina Bieszczad,  Mirella Olejarczyk oraz Antoni Grzywna, Dawid Kostecki, Grzegorz Jaszczak i Aleksandra Łukaszek.

Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dra hab. Krzysztofa Szoszkiewicza, rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. dra hab. Krzysztofa Kowalczyka oraz Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk.  

 

Więcej informacji o wydarzeniu, dodatkowe materiały oraz link do filmu z seminarium można znaleźć na stronie: https://wisim.up.poznan.pl/wszystkie/ogolnouczelniane/swiatowy-dzien-wody-22-marca-2022r/

 

Sponsorami wydarzenia oraz nagród w konkursach były firmy:

Patronatu medialnego wydarzeniu udzieliły:

 

 

Tekst: Dr inż. Radosław Matz, Katedra Inżynierii Wodnej i Sanitarnej
Redakcja: Iwona Cieślik, rzeczniczka prasowa UPP
Foto: mgr inż. Joanna Kocięcka, dr inż. Radosław Matz

 

  ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​  ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​

WYDZIAŁY