Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility LZD Murowana Goślina w Zielonce gości uchodźców z Ukrainy | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

LZD Murowana Goślina w Zielonce gości uchodźców z Ukrainy

Valerię i  Oleksandra (8 lat) oraz Anastasię (10 lat) codziennie rano zabiera spod ośrodka naukowo-dydaktycznego LZD Murowana Goślina w Zielonce autobus, który wozi dzieci do szkoły w Murowanej Goślinie. Natomiast Ilia, Arina i Maria (8, 14 i 13 lat) uczą się online – na szczęście dosłownie kilka dni wcześniej udało się przyłączyć bursę do szybkiego Internetu. Dziewczynki od 11 maja br. przebywają wraz z mamami w LZD Murowana Goślina
w Zielonce.

 

LZD Murowana Goślina w Zielonce gości obecnie 21 uchodźców (w tym 9 dzieci w wieku 3-14 lat) na podstawie umowy zawartej z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim. Niektórzy z nich  przebyli niemal 2000 km zanim dotarli z Charkowa, Dniepropietrowska czy Kijowa do Zielonki.

„Już po kilku dniach okazuje się, że dzieci szybko radzą sobie nie tylko z językiem polskim, ale i z nawiązaniem pierwszych znajomości w szkole. Swoje miejsce próbują odnaleźć również rodzice – a właściwie to mamy i babcie,  których mężowie musieli pozostać w kraju. Samodzielnie gospodarzą w „swojej” części hotelu i przejęły we władanie starą kuchnię” – opowiada Wiesław Krzewina, dyrektor LZD Murowana Goślina. „Ostatnio panie z Ukrainy wpisały się w realizację zadań statutowych LZD w nietypowy sposób – upiekły dwa wielkie kosze rogalików dla grupy leśników Lasów Państwowych, podnoszących właśnie swoje kwalifikacje na kursie współorganizowanym przez LZD w Zielonce. Rogaliki były znakomite i zniknęły w oka mgnieniu, pomimo ich hurtowej liczby” – mówi ze śmiechem dyrektor. 

Grupa, która mieszka w Zielonce stara się cały czas angażować w życie Zakładu. Alina i Oksana pomagają wieloletniej szefowej bursy, pani Marii Grodzkiej, w utrzymaniu ośrodka, który powoli zaczyna budzić się do życia po pandemicznej przerwie. Z kolei Tatiana i Iryna z Charkowa znalazły dorywcze zatrudnienie w pobliskim arboretum. Nie tylko prowadzą prace pielęgnacyjne w kolekcji roślin, ale i wspierają organizację działań edukacyjnych. Ostatnio pomogły  przygotować  pomoce edukacyjne na festyn ekologiczny w Murowanej Goślinie, w którym brał udział Leśny Zakład Doświadczalny. Dla części pań nowe zajęcia są nie lada wyzwaniem, ponieważ w Ukrainie pracowały w zupełnie innym charakterze np. jako wychowawczynie w przedszkolu czy specjalista optyczny.

Akcja pomocy uchodźcom z Ukrainy, realizowana na podstawie umowy zawartej pomiędzy Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim a Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu reprezentowanym przez LZD Murowana Goślina w Zielonce, przewidziana jest do końca czerwca. „Co dalej z naszymi gośćmi? Trudno przewidzieć jak rozwinie się najbliższa przyszłość – jedni chcieliby wracać jak najszybciej do domu, inni nie bardzo mają do czego wracać” – mówi Wiesław Krzewina. „My jesteśmy gotowi nieść pomoc, tak długo jak będzie trzeba,  jednak do tego niezbędne są środki” – dodaje.

Uchodźcy z Zielonki potrzebują wsparcia

Dla sprawnego zaadaptowania się w nowym miejscu i w miarę możliwości normalnego życia potrzebna jest pomoc. „Potrzebujemy sprzętu dla uczniów, który umożliwi im naukę online –  obecnie  dzieci uczą się korzystając ze swoich małych telefonów. Idealne byłyby tablety i komputery z możliwością zainstalowania ukraińskojęzycznej wersji oprogramowania. Przydadzą się też „pomoce” do aktywnego spędzania czasu, np. rowery, zarówno dla tych małych, jak i dorosłych. Oczywiście również potrzebne są podstawowe rzeczy jak środki czystości i artykuły higieniczne” – wymienia dyrektor - „przede wszystkim kosmetyki osobiste (jak płyny do kąpieli czy mydła w płynie), środki higieny - papier toaletowy, ręczniki papierowe, a także zwykłe środki czystości do utrzymania w należytym porządku przez uchodźców części ośrodka, w którym przebywają”.

Ważne jest też, aby gościom „umilić” czas, może ktoś zechce zorganizować wyjazd, zajęcia edukacyjne czy po prostu na chwilę pobawić się z dzieciakami. Już w niedzielę 29. maja małe skrzaty odwiedzą lokalną atrakcję - „Park Dzieje w Murowanej Goślinie”, gdzie będzie organizowany Dzień Dziecka. Takie inicjatywy są tak samo ważne jak pomoc materialna, bo niektóre z dzieci mieszkały przez jakiś czas w piwnicach i schronach. Z pewnością kiedy dorosną będą o wszystkich gestach ludzi dobrej woli pamiętać, a już dzisiaj potrafią się odwdzięczyć z całą mocą dziecinnej naiwności, dyrektor Krzewina nosi wciąż bransoletkę własnoręcznie uplecioną i podarowaną  przez jedną z ukraińskich dziewczynek.

POMOC FINANSOWA

Pobyt uchodźców jest w istotnej części refinansowany w oparciu o umowę z Wojewodą Wielkopolskim, jednak dofinansowanie  nie pokryje całości spodziewanych wydatków.  Dlatego chcielibyśmy prosić o pomoc i jeśli to możliwe wsparcie finansowe na rzecz Uchodźców z Zielonki, które można przekazywać poprzez Fundację UPP. Pierwsze deklaracje wsparcia dla uchodźców  z „Zielonka Center” zgłosili już leśnicy z… Brandenburgii.

Numer konta dedykowany zbiórce: 68114020040000310276885493

WAŻNE! z dopiskiem „Ośrodek Zielonka”

 

Fundacja Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

ul. Wojska Polskiego 28

60-637 Poznań

KRS: 0000020962

 

ZBIÓRKA RZECZOWA

We wtorek 31 maja w godz. od 8:00 do 12:00 przeprowadzona zostanie zbiórka rzeczy potrzebnych dla uchodźców z Zielonki. Przed budynkiem Collegium Maximum ustawiony zostanie samochód Lublin, do którego zbierane będą następujące przedmioty:

  • środki czystości – chemia gospodarcza: płyny do mycia naczyń, do mycia łazienki i kuchni, do mycia toalet, do podłóg, do okien, proszki do prania, worki na śmieci, ręczniki papierowe i wszystko, co przydaje się do pucowania pomieszczeń na błysk,
  • artykuły higieny osobistej - płyny do kąpieli, mydło w płynie, papier toaletowy, podpaski.

Może posiadają Państwo również w domu rower, którego już nie będziecie używać? Zbędne żelazko – potrzebna są dwa. A może macie nieużywanego notebook’a lub tablet, który chętnie przygarną dzieci w celu kontynuowania nauki online.

 

Iwona Cieślik
Koordynatorka Zespołu ds. pomocy Ukrainie, rzeczniczka prasowa UPP

fot. P. Borowicz

 

WYDZIAŁY