Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility LABORATORIUM DRONELAB – finalizacja zakupów aparatury i oprogramowania | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

LABORATORIUM DRONELAB – finalizacja zakupów aparatury i oprogramowania

Z satysfakcją informujmy, że w dniu 16 lipca 2020 roku firma NaviGate Sp. Z.o.o. z Krakowa dostarczała drony, symulatory lotu i oprogramowanie do nowotworzonego laboratorium DRONELAB na Wydziale Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej naszego Uniwersytetu. Tym samym dobiegł końca pierwszy etap tworzenia nowej jednostki badawczo-dydaktycznej na naszym Wydziale – laboratorium DRONELAB. Aparatura i oprogramowanie będące na wyposażeniu laboratorium zakupione zostały w ramach projektu „Najlepsi z natury! Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu” (POWR.03.05.00-00-z228/17 – dofinansowanie w kwocie 122 494,90 zł brutto) oraz z projektu RID „Wielkopolska regionalna Inicjatywa Doskonałości w obszarze nauk o życiu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu” (Nr. 005/RID/2018/19 – dofinansowanie w kwocie 207 041,80 zł).

 

Wśród dostarczonej aparatury znalazły się drony firmy DJI:

  • Matrice 210 RTK V2 Combo wraz ze stacją referencyjną GNSS D-RTK2,
  • Phantom 4 Multispectral wraz ze stacją referencyjną GNSS D-RTK2,
  • Mavic 2 Pro,
  • Ryze Tello (5 szt.).

Oraz inne elementy wyposażenia:

  • Moduł D-RTK wraz ze stacją referencyjną GNSS D-RTK do drona DJI Matrice 600 Pro (zakupionego z projektu OPUS 2016/21/B/ST10/02271 i włączonego do DRONELAB po zakończeniu projektu),
  • Walizka transportowa do drona Matrice 600 Pro,
  • Symulatory lotu RealFlight RF9 z aparaturą sterującą Spektrum InterLink DX (5 szt.),
  • Kamera RGB Zenmuse X5S wraz z gimbalem firmy DJI,
  • Kamera multispektralna ALTUM firmy Micasense wyposażona w nowej generacji czujnik światła DLS 2 i GPS,
  • Kamera multispektralna DUAL firmy Micasense złożona z dwóch kamer wielospektralnych RedEdge-MX i RedEdge-MX Blue.

W ramach tego samego przetargu dostarczano również licencję 25-stanowiskową na oprogramowanie Pix4Dmapper, które ma być zainstalowane na komputerach nowotworzonego na Wydziale laboratorium GISLAB.

Potencjał laboratoriów DRONELAB i GISLAB ma służyć celom:

  1. dydaktycznym – w ramach nowotworzonych przedmiotów na kierunkach Geoinformation Science, Earth Observation and Spatial Managment oraz Geotechnologie, Hydrotechnika i Transport Wodny utworzonych na Wydziale Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej w 2019 roku w ramach projektów POWER. Podkreślić również należy, że grupa około 25 studentów będzie mogła zdobyć licencję pilota dronów w ramach kursów organizowanych z programów POWER.
  2. Badawczym – dla pracowników Wydziału i innych zainteresowanych jednostek Uczelni.

 

Jesteśmy głęboko przekonani, że nowoczesna jednostka badawczo-dydaktyczna, jaką będzie laboratorium DRONELAB służyć będzie pracownikom nie tylko naszego Wydzialu, ale też i Uczelni, będąc wizytówką całej społeczności akademickiej. Dlatego już od września  zapraszamy osoby zainteresowane do współpracy celem dalszego rozwoju DRONELAB i zwiększenia potencjału badawczego tej jednostki.

 

Prof. dr hab. inż. Radosław Juszczak
Prof. dr hab. inż. Mariusz Sojka
Dr inż. Rafał Wróżyński

Kontakt: dronelabupp@gmail.com

Projekt Projekt nr 005/RID/2018/19 pn. „Wielkopolska regionalna Inicjatywa Doskonałości
w obszarze nauk o życiu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Projekt finansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa
w latach 2019-2022`

 

 

 

Najlepsi z Natury! Zintegrowany Program Rozwoju
Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Ul. Wojska Polskiego 28, 60-637 Poznań

WYDZIAŁY