Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Spacery leśne na zdrowie! | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Spacery leśne na zdrowie!

Coraz większym problemem współczesnego społeczeństwa są choroby cywilizacyjne. Czy można wesprzeć pracę serca, naczyń krwionośnych i zmniejszyć ryzyko otyłości czy cukrzycy za darmo i bez ingerencji lekarzy? Najnowsze badania naukowców wskazują, że tak. W Światowym Dniu Leniwych Spacerów zachęcamy do… spacerowania w lesie!

Jak pokazują statystyki, 1/3 dorosłych Europejczyków nie ma dostatecznej dawki ruchu. A przecież nie chodzi o skomplikowane ćwiczenia na siłowni. Wystarczy rodzaj aktywności, która nie wymaga żadnych przygotowań czy sprzętu, a jednocześnie niesie niskie ryzyko urazu – spacer. Temu gdzie najlepiej spacerować przyglądali się polscy specjaliści. Wyniki ich badań opublikowano ostatnio w czasopiśmie „Forests”, a w ich prowadzeniu brał udział dr Adrian Łukowski z Katedry Hodowli Lasu Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Jak pokazały analizy:

  • Nawet krótki czas rekreacji w lesie wpływa na obniżenie poziomu ciśnienia krwi (najlepiej działa tu las liściasty).
  • Leśne spacery pomagają minimalizować negatywne emocje.
  • Podczas przechadzki wśród drzew (szczególnie liściastych) spadają wartości wskaźników napięcia, depresji, gniewu, zmęczenia, a rosną wartości związane z wigorem.
  • Spacerowanie w lesie ma pozytywny wpływ na nastrój.

 

Według naukowców, nawet krótki pobyt w otoczeniu natury pomaga przywrócić i utrzymać dobre samopoczucie psychiczne i redukować poziom stresu. Istnieją badania, które wskazują na to, że zwiększenie kontaktu z zielenią pomaga poprawić późniejsze interakcje społeczne i emocjonalne w społeczeństwie. Są też analizy, wykazujące wpływ aktywności fizycznej w lesie na samoocenę i interakcje społeczne dzieci.

Choć spacery są dobre same w sobie, to przechadzka w lesie przynosi o wiele więcej korzyści dla dobrostanu człowieka. Uspokaja, regeneruje i pozytywnie wpływa na fizyczne parametry zdrowotne. Zatem – idziemy do lasu!

 

Katarzyna Lesińska
Dział Marketingu i Komunikacji

WYDZIAŁY