Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Ogród Dendrologiczny UPP będzie mieć swoją siedzibę - nowa inwestycja Wydziału Leśnego i Technologii Drewna | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Ogród Dendrologiczny UPP będzie mieć swoją siedzibę - nowa inwestycja Wydziału Leśnego i Technologii Drewna

W 2025 r. Ogród Dendrologiczny Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu będzie obchodził 100-lecie powstania i jeszcze nigdy w historii nie miał swojej siedziby. Wkrótce ma się to zmienić.

 

 

Dzieje Ogrodu Dendrologicznego są ściśle związane z historią akademickich studiów leśnych w Poznaniu. Pierwsza kolekcja roślin powstała w 1922 r., ale oficjalne otwarcie  Ogrodu miało miejsce trzy lata później - w 1925 r. Głównym założeniem Ogrodu jest kolekcjonowanie drzew i krzewów dla celów dydaktycznych i naukowych, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków dendroflory polskiej. Prowadzenie działalności edukacyjnej dotyczy nie tylko programowych zajęć dydaktycznych ze studentami, ale również szeroko pojętej edukacji i popularyzacji wiedzy botanicznej wśród wszystkich grup wiekowych społeczeństwa –  od przedszkolaka do seniora. Dzięki nowej inwestycji Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP w Ogrodzie Dendrologicznym powstanie, tak potrzebne, Centrum Edukacyjno-Administracyjne mieszczące wielofunkcyjną salę edukacyjną, pomieszczenia biurowe i szatnie dla pracowników. Znajdzie się tam również miejsce na ekspozycję zbiorów Ogrodu. Nowy obiekt ma powstać w pobliżu parkingu, przy głównym wejściu do Ogrodu od ulicy Warmińskiej.

 

Gotowa jest już koncepcja budynku. Projekt wykonało dwóch młodych architektów: Jan Szymankiewicz i Mateusz Wojcieszek z poznańskiego biura projektów OBIEKT. Głównym założeniem było jak najlepsze wkomponowanie budynku w otoczenie. Ta lekka, drewniana, nowoczesna konstrukcja dosłownie wtapia się w zieleń. Centrum powstanie ze środków własnych Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP, przy wsparciu i zaangażowaniu pracowników Ogrodu pod kierownictwem dra inż. Tomasza Malińskiego. Dodatkowo wsparciem finansowym inwestycji jest projekt pt. „Dekarbonizacja procesów budowlanych - wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie” kierowany przez prof. dra hab. Radosława Mirskiego, Kierownika Katedry Mechanicznej Technologii Drewna. Budynek ma promować rozwiązania ekologiczne w budownictwie i drewno jako surowiec odnawialny. Technologie naturalne są niskoemisyjne, a używane w ich procesie materiały są biodegradowalne. Rozwój tych technologii jest szansą na zmniejszenie energochłonności i wpływu na środowisko procesów budowlanych. Technologie oparte o drewno spełniają kryterium dostępności i realizują cele zrównoważonego rozwoju oraz wpisują się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego.

 

Projekt badawczy oraz planowana inwestycja to także szansa na upowszechnienie i wprowadzenie do gospodarki rozwiązań powstających na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Budowa Centrum Edukacyjno-Administracyjne Ogrodu Dendrologicznego to realizacja ważnego punktu programu Dziekana Wydziału Leśnego i Technologii Drewna prof. dra hab. Piotr Łakomego w kadencji 2020-2024.

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

 

​​​​​​

WYDZIAŁY