Pierwsza taka stacja pomiarowa w Polsce

Otwarcie pierwszej w Polsce stacji pomiarowej do badania wymiany dwutlenku węgla między starodrzewem sosnowym a atmosferą w kontekście zmian klimatu już na nami.

10 czerwca nastąpiło uroczyste otwarcie Stacji Badawczej Sarbia, połączone z seminarium poświęconemu badaniom nad wymianą dwutlenku węgla w lasach. Decyzją  Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych badania nad wymianą CO2 są prowadzone od 2008 roku. W pięciu stacjach (wieżach) bada się strumienie przepływu dwutlenku węgla między drzewostanami sosnowymi (różnowiekowymi, ale rosnącymi w zbliżonych warunkach siedliskowych) a atmosferą. Pomiarom podlegają również warunki meteorologiczne oraz zawartość węgla w profilu glebowym a także w biomasie nadziemnej i podziemnej.

Gości obecnych na seminarium przywitali dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile dr inż. Andrzej Brusiło oraz koordynator projektu,
prof. dr hab. Janusz Olejnik z Pracowni Meteorologii w Katedrze Budownictwa
i Geoinżynierii na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Wśród wielu zaproszonych gości obecni byli m.in. Paweł Sałek Doradca Prezydenta RP ds. Ochrony Środowiska i Polityki Klimatycznej, prof. dr hab. Roman Gornowicz Prorektor ds. Kadr i Rozwoju Uczelni Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr inż. Krystian Szczepański Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, Paweł Mzyk Z-ca Dyrektora ds. Zarządzania Emisjami - Kierownik Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), Jagienka Chapanionek z Departamentu Innowacji i Rozwoju MEiN, Beata Maszewska II Wojewoda Wielkopolski, jak również przedstawiciele samorządów Feliks Łaszcz Starosta Czarnkowsko - Trzcianecki, Mariusz Witczuk Wicestarosta Chodzieski oraz Robert Fabiański Kanclerz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Jan Tabor Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Gospodarki Leśnej, Jacek Przypaśniak Naczelnik Wydziału Urządzania Lasu z DGLP, Mariusz Błasiak Naczelnik Wydziału Koordynacji Projektów Rozwojowych i Nadzoru Właścicielskiego z DGLP.

W seminarium online brał udział dr inż. Konrad Tomaszewski Dyrektor DGLP, któremu prelegenci serdecznie podziękowali za ogromny wkład w rozwój badań ukierunkowanych na zwiększenie akumulowania dwutlenku węgla przez zasoby leśne.

Swoje prezentacje przedstawili:

1. dr inż. Krystian Szczepański, Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego pn. Znaczenie pochłaniania CO2 przez lasy w kontekście obowiązków raportowych”, mówił o krajowym raportowaniu inwentaryzacji emisji i pochłaniania gazów cieplarnianych i przekazywania tych informacji na potrzeby Unii Europejskiej. „Jednostką odpowiedzialną za opracowanie krajowej inwentaryzacji emisji i pochłaniania gazów cieplarnianych na potrzeby Unii Europejskiej oraz konwencji europejskiej jest Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) funkcjonujący w strukturach Instytutu Ochrony Środowiska – PIP” – podkreślił dr. inż. K. Szczepański w swojej prezentacji.

2. Mariusz Błasiak, Naczelnik Wydziału Koordynacji Projektów Rozwojowych i Nadzoru Właścicielskiego w DGLP pn. „Leśne Gospodarstwa Węglowe – co dalej?” – „My leśnicy postawiliśmy przed sobą zadanie aby zweryfikować i spróbować zadziałać na las w taki sposób, aby jak w największym zakresie absorbował COz atmosfery i wiązał węgiel maksymalnie trwale zarówno w glebie jak i w biomasie” – powiedział Naczelnik M.Błasiak.

3. Paweł Sałek, Doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy ds. Ochrony Środowiska i Polityki Klimatycznej pn. „Koncepcja polityki ochrony środowiska według prof. Jana Szyszko”, który w swojej prelekcji przedstawił postać prof. Jana Szyszko – „Od 1988 roku w Tucznie prowadzone są obserwacje pochłaniania dwutlenku węgla przez żywe zasoby przyrodnicze. Badania służą m.in. kształtowaniu gospodarki w celu zmniejszenia koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze, a więc de facto spełnieniu założeń Konwencji Klimatycznej” – wybrzmiało w przedstawionej prezentacji.

4. Prof. dr hab. Janusz Olejnik koordynator projektu wraz z zespołem, w skład którego wchodzą dr inż. Klaudia Ziemblińska oraz dr hab. inż. Marek Urbaniak pn. „Sekwestracja węgla drzewostanów sosnowych w ujęciu chronosekwencyjnym” profesor podkreślał, że procesy pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery i jego emisji do atmosfery są zjawiskiem bardzo złożonym i zależą od wielu czynników biotycznych i abiotycznych. Na podstawie wielu badań można stwierdzić, że ekosystemy leśne na kuli ziemskiej stanowią znaczny pochłaniacz tego gazu z atmosfery.

Następnie uczestnicy seminarium przejechali na teren Nadleśnictwa Sarbia gdzie nastąpił moment otwarcia stacji badawczej. Uczestnicy seminarium wyrazili nadzieję, że wyniki badań przyczynią się do wzbogacenia wiedzy na temat wymiany dwutlenku węgla między drzewostanem sosnowym a atmosferą, potwierdzając znaczącą rolę lasu w przeciwdziałaniu zmianom klimatu.

Maria Bajsarowicz
Rzecznik Prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile