Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Prof. dr hab.Ryszard Słomski uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Prof. dr hab. n. med. Ryszard Słomski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość odbyła się 7 czerwca 2021 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Prezydent RP Andrzej Duda zdecydował o uhonorowaniu Profesora w 70-te urodziny, jednak z powodu pandemii wręczenie nastąpiło z półtorarocznym opóźnieniem.

W imieniu Prezydenta RP odznaczenie wręczył sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, minister Andrzej Dera oraz Michał Zieliński, Wojewoda Wielkopolski. Order został przyznany  za działalność naukowo-badawczą Profesora obejmującą pionierskie badania DNA w kraju dla potrzeb diagnostycznych, medyczno-sądowych oraz wdrożenie i upowszechnienie diagnostyki molekularnej (odcisk genetyczny 1987; łańcuchowa reakcja polimerazy PCR 1989).

Order Odrodzenia Polski to drugie pod względem starszeństwa polskie państwowe odznaczenie cywilne, nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Został ustanowiony w 1921 r., dzieli się na pięć klas.

Rzeczniczka prasowa UPP