Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Repozytorium otwarych danych badawczych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Repozytorium otwarych danych badawczych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Bezpłatne, przeznaczone dla naukowców ze wszystkich dyscyplin Dziedzinowe Repozytorium Otwartych Danych - RepOD – stworzone zostało przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego na Uniwersytecie Warszawskim.  26 maja 2021 roku prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, Rektor UPP podpisał „Porozumienie o prowadzeniu kolekcji w Repozytorium Otwartych Danych”.

Na mocy Porozumienia w Repozytorium Otwartych Danych prowadzona będzie kolekcja danych badawczych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W ramach tej kolekcji planowane jest utworzenie kolekcji indywidulanych wpisujących się w specyfikę badań realizowanych na Wydziałach w ramach dyscyplin wiodących naszego Uniwersytetu.

Otwarte udostępnianie danych jest coraz powszechniejsze w świecie naukowym, a przy wielu projektach wręcz stało się obowiązkiem. Udostępnienia danych wykorzystanych w opublikowanych artykułach wymaga bardzo wiele czasopism naukowych. W wielu krajach instytucje finansujące naukę wymagają też otwartego udostępniania danych uzyskanych w trakcie finansowanych badań.

„Dzięki repozytoriom otwartych danych badawczych pracownicy UPP będą mogli w bezpieczny i efektywny sposób zarządzać danymi powstającymi w projektach badawczych. Wypełnią tym samym zalecenia niektórych instytucji finansujących naukę (np. Narodowego Centrum Nauki) dotyczących kwestii otwartego dostępu do wyników projektów badawczych realizowanych ze środków publicznych. Przede wszystkim jednak będą mogli łatwiej i efektywniej upowszechniać wyniki swoich badań oraz przyczyniać się do szybszego postępu w nauce” – tłumaczy prof. dr hab. inż. Radosław Juszczak, Pełnomocnik Rektora ds. otwartego dostępu.

„Umieszczenie danych w repozytorium ułatwia ich ponowne wykorzystanie, zarówno przez samych twórców (dzięki temu, że dane są prawidłowo opisane), jak i przez innych zainteresowanych. Dzielenie się danymi badawczymi poprawia jakość i efektywność nauki. Badania naukowe posuwają się naprzód szybciej, jest mniej konkurencji a więcej współpracy. Dostępność danych dla badaczy z innych dziedzin nauki i osób spoza środowiska akademickiego daje szanse na ich nowatorskie wykorzystanie. Dzięki otwartym danym łatwiej też sprawdzić, że opublikowane prace opierają się na powtarzalnych wynikach, łatwiej walczyć z oszustwami i nierzetelnością naukową” – podkreślali twórcy systemu.

Serwis RepOD dostępny jest pod adresem: repod.icm.edu.pl. Można w nim udostępniać dane publikowane i niepublikowane, surowe albo przetworzone - te decyzje należą do samych twórców danych. Każdy zbiór danych umieszczony w RepOD otrzymuje numer DOI (ang. digital object identifier), dzięki czemu może być jednoznacznie cytowany w pracach naukowych. Co istotne serwis zapewnia także bezpieczną i długoterminową archiwizację.

Kolekcja danych badawczych UPP udostępniona zostanie społeczności UPP w najbliższych tygodniach. Obecnie trwają prace nad opracowaniem zasad korzystania z repozytorium danych badawczych w ramach kolekcji UPP.

Rzeczniczka prasowa UPP