Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Skąd się biorą innowacje? - nowy numer Wieści Akademickich | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Skąd się biorą innowacje? - nowy numer Wieści Akademickich

Placówki naukowe w Polsce nie dysponują wielomilionowymi budżetami na badania i rozwój, a mimo to wielu naukowców potrafi z sukcesem tworzyć nowe technologie, wynalazki oraz innowacyjne rozwiązania. Co zatem decyduje o organizacyjnej innowacyjności i kreatywnych postawach? Nie można przecież nikogo zmusić do innowacyjności, tak jak nie można zmusić rośliny, aby rosła.

 

 

Wydaje się oczywiste, że warto tworzyć optymalne warunki do kreatywnego działania i tworzenia przełomowych innowacji, bo dobry pomysł może pochodzić od każdego. A  jak takie warunki stwarzać oraz jak kształcić pokolenie młodych innowatorów, aby zmieniali świat na lepszy? Na te pytania staramy się odpowiedzieć w wakacyjnym wydaniu „Wieści Akademickich”.

 

Zaczynamy od rozmów z osobami, które tworzą i wprowadzają na rynek innowacyjne produkty – pytamy, co ich inspiruje i dlaczego warto tworzyć wynalazki dla gospodarki. Prezentujemy również sylwetki naukowców tworzących innowacje, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami oraz opiniami na temat roli innowacji i kształcenia kolejnych pokoleń innowatorów. Autorzy felietonu z cyklu Kij w mrowisko piszą natomiast, że termin innowacje jest niemalże „fetyszyzowany”, może nawet nie tyle we współczesnej nauce, ile w polityce naukowej. Zapominamy przy tym, że nie tylko człowiek rozwiązuje codzienne bytowe problemy – robią to przecież wszystkie organizmy żywe. Trzeba podejmować wyzwania, by przetrwać w trudnych warunkach nieprzyjaznego środowiska, tworząc przy tym coś nowego.

 

Zachęcam do lektury.

 

Numer do pobrania 

 

 

Iwona Cieślik
Redaktorka naczelna

 

 

 

WYDZIAŁY