Studenci UPP w siedzibie firmy POLDRONE

W dniu 28 marca br. Grupa studentów Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, gościła w siedzibie firmy POLDRONE Autonomous Technologies. Wizyta zainicjowana przez dr inż. Marcina Włocha miała na celu zapoznanie studentów Naszej Uczelni z procesem powstawania najnowszych rozwiązań w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych (BSP) popularnie zwanych dronami. Pośród studentów znajdowali się członkowie Sekcji Geomatycznej Koła Leśników wraz z opiekunem mgr inż. Adrianem Kasztelanem z Katedry Inżynierii Leśnej.

Polska firma POLDRONE od lat zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz wdrażaniem na rynek innowacyjnych modeli statków powietrznych, zarówno wielowirnikowców, jak i  stałopłatów. Proponowane rozwiązania są często tworzone i konfigurowane pod potrzeby indywidualnych klientów. Odbiorcami są zarówno osoby prywatne jak i duże firmy czy instytucje państwowe zarówno w kraju jak i za granicą. Jest to bardzo dynamicznie rozwijająca się gałąź przemysłu i technologia śmiało wkraczająca na tereny rolne czy powierzchnie leśne.

Studenci mieli okazję wziąć udział w praktycznych testach powietrznych prototypu platformy wielowirnikowej o dużym udźwigu. Można było zapoznać się ze sposobami odczytu poszczególnych parametrów lotu drona i ocenić wydajność baterii w zmiennych warunkach pogodowych. Następnie grupa została zaproszona do montowni, gdzie właściciel wraz z projektantami przybliżył proces powstawania prototypów. Opisał cały cykl od wstępnego projektu, poprzez tworzenie oprogramowania do fizycznej budowy i powstawania poszczególnych elementów BSP. Powiedział też jak ważne jest ciągłe śledzenie rynku najnowszych materiałów stosowanych do budowy konstrukcji lotniczych. Goście mogli zobaczyć różne typy samolotów również pionowego startu i lądowania oraz drony do przenoszenia profesjonalnych kamer filmowych. Studenci mogli zapoznać się ze specyfiką zdobywania środków na realizacją kolejnych projektów. Uzyskali też odpowiedź na pytania dotyczące możliwości odbywania praktyk czy stażu w tego typu firmach. Zakład zatrudnia projektantów, informatyków, konstruktorów lotniczych oraz najwyższej klasy operatorów BSP. Muszą oni nieustannie podnosić swe kwalifikacje tak by skutecznie tworzyć i oblatywać kolejne prototypy.

Ta niecodzienna wizyta była lekcją, jak w tworzeniu nowych rozwiązań potrzebny jest upór i pasja całego zespołu.

dr inż. Marcin Włoch

WYDZIAŁY