Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Student Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej w polskiej reprezentacji na WorldSkills 2022 | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Student Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej w polskiej reprezentacji na WorldSkills 2022

W połowie października 2022 r. w Szanghaju odbędą się zawody WorldSkills, czyli olimpiada młodych profesjonalistów. Już od roku trwały krajowe eliminacje, które miały wyłonić skład drużyny, która ma reprezentować nasz kraj na tych zawodach. Ostatnim etapem tych eliminacji były odbywające się w dniach 25-26 listopada zawody Skills Poland zorganizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji we współpracy z miastem Gdańsk.

 

 

 

Podczas zawodów w Gdańsku zawodnicy zmagali się w 9 bardzo różnych konkurencjach: od Florystyki, poprzez: Frezowanie CNC, Fryzjerstwo, Instalacje sanitarne i grzewcze, Instalacje elektryczne, Meblarstwo, Mechanikę maszyn rolniczych i budowlanych, Obsługę gości hotelowych i na Stolarstwie skończywszy. 

 

W konkurencji Mechanika maszyn rolniczych i budowlanych w szranki stanęli czterej zawodnicy z polski i dwaj zawodnicy z zagranicy. Trzej z nich to laureaci ubiegłorocznego konkursu Młody Mechanik na Medal (MMnM) organizowanego przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych, czyli: Paweł Oleszczyk, Rafał Piechaczek i Sławomir Łukomski. Dzięki tzw. dzikiej karcie w konkursie udział wziął również student Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Marek Wiącek, który reprezentował nasz kraj na tegorocznych zawodach EuroSkills 2021 w Graz, a jednocześnie jest laureatem konkursu MMnM z 2019 r. W konkursie udział wzięło również dwóch zawodników reprezentujących organizację WorldSkills Hungary, którzy nie byli klasyfikowani i traktowali te zawody jako element treningu przed zawodami WorldSkills 2022.

 

W trakcie konkursu zawodnicy musieli wykonać 6 dwugodzinnych zadań przygotowanych przez ekspertów z firm John Deere Polska oraz Komatsu Poland, które jednocześnie udostępniły maszyny niezbędne przeprowadzenia zmagań. W ciągu dwóch dni zawodów zawodnicy musieli wykonać zadania polegające na: regulacji luzu zaworowego w silniku o 4 zaworach na cylinder, usunięciu usterek w układzie hydraulicznym koparki kłowej Komatsu PW160-8, zdiagnozowaniu przyczyny niedziałającego układu kierowniczego ładowarki Komatsu WA100-8, usunięciu usterek w instalacji elektrycznej ciągnika John Deere 6090M, dokonaniu testów diagnostycznych skrzyni biegów i układu hydraulicznego  ciągnika John Deere 6195M oraz dokonaniu przeglądu zerowego ciągnika John Deere 6155M. Realizując wszystkie z zdań zawodnicy mieli do dyspozycji zestawy narzędzi dostarczone przez firmę Kramp.

 

Trzeba przyznać, że już od pierwszego zadania pomiędzy zawodnikami toczyła się wyrównana walka o prymat pierwszeństwa i możliwość reprezentowania Polski na zawodach w Szanghaju. Ostatecznie zwycięzcą w konkurencji Mechanika maszyn rolniczych i budowlanych został Marek Wiącek zdobywając 95 punktów na 100 możliwych do zdobycia. Kolejne miejsca zajęli: Paweł Oleszczyk (90 p.) Sławomir Łukomski (88 p.) oraz Rafał Piechaczek (82 p.).

 

Oznacza to, że podczas zawodów WorldSkills 2022 w Szanghaju Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu będzie reprezentowany przez dwie osoby, ponieważ jednym z ekspertów oceniających zawodników w konkurencji Heavy Vehicle Technology będzie Prodziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej dr inż. Mirosław Czechlowski.

 

Mirosław Czechlowski
Wydział Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej UPP

WYDZIAŁY