Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Studentka Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii wyróżniona w konkursie na najlepsze prace magisterskie | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Już po raz 18. Miasto Poznań przyznało nagrody za najlepsze prace doktorskie i magisterskie obronione na poznańskich uczelniach oraz w instytucjach naukowych. Jedna z trzech nagród za pracę magisterską trafiła do studentki Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii UPP.

W uroczystości w Sali Białej Urzędu Miasta uczestniczyli Grzegorz Ganowicz - przewodniczący Rady Miasta Poznania, Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania,  członkowie kapituły konkursu, osoby nagrodzone i wyróżnione, a także promotorzy prac oraz władze poznańskich uczelni.

Kapituła przyznała trzy równorzędne nagrody pieniężne w wysokości 12 tys. zł w kategorii prac doktorskich oraz trzy równorzędne nagrody o wartości 6 tys. zł w kategorii prac magisterskich. Ponadto przyznano trzy wyróżnienia w kwocie 3 tys. zł w kategorii prac doktorskich i dwa wyróżnienia w wys. 1,5 tys. zł w kategorii prac magisterskich.

Nagrodę z najlepszą pracę magisterską otrzymała Marta Golis z Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii UPP za pracę zatytułowaną „Koncepcja zagospodarowania terenu ROD "Jutrzenka" z uwzględnieniem rozwiązań zwiększających retencję wody”. Promotorką pracy była dr hab. inż. arch. Agnieszka Wilkaniec.

Proponowane w pracy magisterskiej rozwiązania uwzględniają różne sposoby lepszego zarządzania wodą opadową. Wykonana koncepcja zagospodarowania części wspólnej terenu ROD "Jutrzenka" może zostać wykorzystana przez zarząd ogrodu, a koncepcje przygotowane dla indywidualnych działek mogą zostać wdrożone przez działkowców, co niewątpliwie przyczyniłoby się do realizacji idei "miasta gąbki" i osłabienia efektu "miejskiej wyspy ciepła". Koncepcja odpowiada na potrzeby adaptacji miasta do zmian klimatu, pokazując, że zmian dostosowujących przestrzeń miejską do nowych, niekorzystnych warunków można dokonywać również w niewielkiej skali poprzez działania indywidualnych osób.

Prace oceniała kapituła, w której skład weszli przedstawiciele i przedstawicielki Urzędu Miasta Poznania, Rady Miasta Poznania oraz poznańskich uczelni.

Konkurs to jeden z przykładów współpracy ze środowiskiem akademickim. Miasto pragnie w ten sposób włączać młode talenty w działania na rzecz Poznania oraz promować ich osiągnięcia naukowe. Do konkursu mogą być zgłaszane prace doktorskie i magisterskie z dziedzin i dyscyplin nauki, które mogą znaleźć zastosowanie w funkcjonowaniu, rozwoju lub promocji stolicy Wielkopolski jako silnego ośrodka naukowego.

O niesłabnącej popularności przedsięwzięcia świadczą liczby. W tym roku wpłynęły 102 prace: 56 magisterskich i 46 doktorskich, z takich dziedzin jak architektura krajobrazu, biotechnologia, chemia, historia, kultura, ekonomia, gospodarka przestrzenna, socjologia, prawo, psychologia, informatyka i telekomunikacja, nauki medyczne czy inżynieryjno-techniczne.

Łącznie we wszystkich dotychczasowych 18 edycjach akcji zgłoszono 1 138 prac - nagrodzono i wyróżniono 247 z nich.

Konkurs realizowany jest przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP.

Lista laureatów znajduje się https://www.poznan.pl/mim/studia/laureaci-konkursu-edycja-2021-2022,p,181,182,64615.html

Rzeczniczka prasowa UPP