Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Tradycyjne spotkanie sadownicze w R-SGD | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Tradycyjne spotkanie sadownicze w R-SGD

2 czerwca 2022 roku na terenie R-SGD Przybroda Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, po raz kolejny odbyło się spotkanie wielkopolskich sadowników.

 

 

Frekwencja dopisała pomimo, że konferencję zorganizowano w czasie wymagającego sezonu ochrony sadów. Jedną z przyczyn wyboru terminu był ważny i aktualny temat  zrównoważonej produkcji z zastosowaniem biologicznych środków ochrony roślin. Organizatorem spotkania, obok Rolniczo - Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Przybroda było Koło Sadowników kierowane przez Karolinę Dębską-Zeidler, działające przy Wielkopolskim Związku Ogrodniczym.

 

Konferencja rozpoczęła się w sadzie praktycznym pokazem urządzeń zamgławiających, stanowiących ochronę upraw przed przymrozkami oraz prezentacją preparatów do mycia i dezynfekcji komór chłodniczych przeprowadzonym przez dystrybutora - firmę AGRO TRADE Sp. z o. o.

Następnie w sali konferencyjnej pałacu, odbył się wykład pt: „Rolnictwo regeneracyjne na przykładzie pól uprawnych i sadu firmy Top Farms Wielkopolska Sp. z o. o.” w bardzo ciekawy sposób wygłosili; prezes Paweł Kaczmarek oraz kierownik sadu Piotr Kłos z Top Farms Wielkopolska Sp. z o. o.

Kolejny prelegent dr inż. Mirosław Korzeniowski ze Stowarzyszenia AGROEKOTON zaprezentował aktualny temat: „Zielony Ład i Krajowy Plan Strategiczny od 2023 roku. Czy sadownik skorzysta na najnowszych zmianach”, który przybliżył zagadnienia i projekty bezpośrednio związane z czekającymi nas zmianami.

 

Po krótkiej przerwie, w kolejnej części spotkania swoje produkty biologiczne, wyniki i zalety ich zastosowań zaprezentowali przedstawiciele czołowych firm z branży sadowniczej.

Pan mgr inż. Krzysztof Łęgocki z firmy ICB Pharma Sp. j. przedstawił temat: „Technologie ICB Pharma w produkcji owoców bez pozostałości środków ochrony roślin w dobie zielonego ładu”. Następny wykład nawiązujący do motywu przewodniego konferencji „Technologie biologicznej ochrony drzew i krzewów owocowych” zaprezentował mgr inż. Mateusz Popielec z firmy Symbioz Sp. z o. o.

 

Ponadto przybliżono kolejne dwa tematy bezpośrednio związane z ekologiczną produkcją sadowniczą: „Biologiczna ochrona wg Bioagris” zaprezentowaną przez mgr inż. Szymona Kamińskiego z firmy BioAgris Sp. z o. o. oraz „Jak zrównoważyć ekonomiczne podejście do nawożenia, wysoką jakość owoców i dbałość o glebę” wygłoszony przez mgr inż. Bartłomieja Drzazgę z firmy Timac Agro Polska Sp. z o. o.

 

Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wszystkich prelegentów, konferencja przebiegła w miłej atmosferze, a poruszone tematy potwierdziły potrzebę propagowania zrównoważonej produkcji z zastosowaniem biologicznych środków ochrony roślin wśród sadowników i konsumentów.

 

Filip Mazur
Dyrektor R-SGD Przybroda

 

 

 

WYDZIAŁY