Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu na Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu na Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND

 Już po raz drugi w Poznaniu, w PCC na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Jest ono doskonałą platformą i przestrzenią do wymiany wiedzy, dedykowaną przedstawicielom administracji rządowej, jednostkom samorządu terytorialnego, środowisku naukowemu oraz biznesowi zainteresowanemu i otwartemu na nowoczesne technologie i przyjazne środowisku źródła energii.

 

 

W tym roku Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu uczestniczył w wydarzeniu, zarówno w strefie wykładowej, jaki i wystawienniczej. Drugiego dnia Forum, Rektor UPP,  prof.  Krzysztof Szoszkiewicz był moderatorem sesji pt. „Nowoczesne rozwiązania energetyczne dla wsi”, w którym swoje wystąpienia mieli: prof. Tomasz Kałuża z Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej oraz  dr Simone Guffanti ekspert z niemieckiej firmy SYPOX Gmbh.

Prof. Kałuża w swoim referacie pt. „Wodór podwójnie zielony” zaprezentował niezwykle ciekawą i innowacyjną koncepcję wykorzystania ścieków do produkcji wodoru z wykorzystaniem źródeł odnawialnych. Przedstawiona koncepcja rozwijana jest dla zespołu elektrowni konińskich, które położone są w regionie naturalnego niedoboru wód. W Wielkopolsce Wschodniej wytwarzanie i wykorzystanie wodoru prowadzone jest już na największą w Polsce skalę, proponowana koncepcja ma dużą szansę na szybkie wdrożenie. W konkluzji prof. Kałuża potwierdził, iż wodór może być podwójnie zielony, gdyż jego produkcja może być oparta o energię odnawialną i jednocześnie chronić zasoby wodne. Dodatkowo oczyszczone ścieki mogą stać się stabilnym źródłem wody do elektrolizerów.

Natomiast dr Simone Guffanti  przedstawił innowacyjną technologię umożliwiającą bezpośrednie przekształcanie biogazu w zielony wodór rozwijaną w Bawarii przez z firmę SYPOX Gmbh wspólnie z Politechniką w Monachium. Technologia polega innowacyjnym wykorzystaniu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Proponowane rozwiązanie ogranicza emisję dwutlenku węgla nawet o 40% w porównaniu z tradycyjnym procesem bez zmniejszania efektowności produkcji wodoru.

Zaprezentowane podczas Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND przez szerokie gremium eksperckie oraz praktyków konkretne rozwiązania, projekcje,  badania, osiągnięcia potwierdziły, iż do zasadności i konieczności wprowadzania technologii wodorowych nie trzeba już nikogo przekonywać, a silną gospodarkę wodorową można zbudować o oparciu o m.in. jasne i wspólne cele, partnerstwa wodorowe, współpracę wielu selektorów oraz efektywne finasowanie.

 

Grażyna Adamczyk, Dział Marketingu i Komunikacji
Redakcja - Iwona Cieślik, rzeczniczka prasowa UPP

 

​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​

WYDZIAŁY