Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu sygnatariuszem listu intencyjnego o współpracy na rzecz przeciwdziałania suszy | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu sygnatariuszem listu intencyjnego o współpracy na rzecz przeciwdziałania suszy

19 maja 2021 r. Minister Klimatu i Środowiska, Polska Akademia Nauk i 15 uczelni wyższych, w tym Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, podpisali list intencyjny o współpracy na rzecz pogłębionej analizy działań służących zapobieganiu zjawisku suszy w kraju. 

 

 

Współpraca w ramach porozumienia obejmować będzie współdziałanie w obszarze wykorzystania wzajemnej wiedzy i doświadczeń oraz wykorzystania potencjału naukowo-dydaktycznego.  Ważnym jej elementem będzie praca nad nowoczesnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami oraz technologiami służącym ograniczeniu skutków suszy oraz niedoboru zasobów wodnych w kraju. 

„Dziękuję wszystkim zebranym dziś przedstawicielom uczelni wyższych oraz Polskiej Akademii Nauk za przyjęcie zaproszenia do współpracy przy wspólnych projektach badawczych. Wierzę, że wymiana doświadczeń przyczyni się do powstania wielu konstruktywnych rozwiązań i pomysłów służących przeciwdziałaniu niedoborom zasobów wodnych w Polsce”- powiedział minister Michał Kurtyka.

 

Sygnatariuszem listu z ramienia Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu był prof. dr hab. Piotr Goliński, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej, który tak skomentował udział Uczelni w tym projekcie: „Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu zadeklarował chęć współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy w Polsce, gdyż nasza Uczelnia specjalizująca się w naukach przyrodniczych, rolniczo-leśnych i powiązanych z nimi dyscyplinach jest przygotowana do podejmowania zadań z zakresu racjonalnego gospodarowania wodą w środowisku przyrodniczym naszego kraju. Zespoły badawcze i indywidualni naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu legitymują się wiedzą i kompetencjami w zakresie monitowania zmian klimatycznych, oceny skutków suszy w ekosystemach rolniczych i leśnych, jak również podejmowania aktywności na rzecz przeciwdziałania i ograniczania skutków suszy, w tym naturalnej i sztucznej retencji wody w środowisku, racjonalnego gospodarowania wodą w rolnictwie, stosowania innowacji technologicznych w produkcji rolniczej mających na celu łagodzenie skutków suszy. Nasze badania obejmują głównie obszar Wielkopolski i Polski Zachodniej, czyli tereny, na których skutki suszy są najbardziej dotkliwe. Jak wskazują dane z monitoringu warunków pogodowych, wartości klimatycznego bilansu wodnego dla naszego regionu są w ostatnich latach (2018 i 2019) najniższe w kraju. Susze w województwie wielkopolskim i lubuskim występują nie tylko latem, ale również wiosną, zwłaszcza w kwietniu, czy też jesienią. W kontekście wysoko rozwiniętego rolnictwa w regionie oraz znaczenia Wielkopolski w gospodarce żywnościowej naszego kraju podjęcie działań zainicjowanych przez Ministra Klimatu i Środowiska w celu określenia kierunków przeciwdziałania suszy w Polsce jest z naszej perspektywy bardzo ważne i priorytetowe”. 

 

W takcie spotkania szef resortu klimatu i środowiska zainaugurował również uruchomienie platformy susza.gov.pl – pierwszej strony w Polsce ujmującej problematykę suszy w kraju w sposób skonsolidowany pod kątem działań administracji rządowej, jak i podległych jej jednostek. 

 

„Inauguracja rozpoczęcia funkcjonowania platformy susza.gov.pl połączona z tak szeroką koalicją partnerów - to impuls do postrzegania zjawiska suszy w sposób przede wszystkim ujednolicony i komplementarny na poziomie administracji rządowej, ale z dodatkowym walorem, którym jest właśnie środowisko nauki. Środowisko nauki, które ma bogatą ofertę merytoryczną, badawczą, dydaktyczną i rozwojową i które musi zostać wysłuchane” – dodał Łukasz Lange, Pełnomocnik Ministra Klimatu i Środowiska ds. przeciwdziałania skutkom suszy i niedoborowi zasobów wodnych w środowisku.
 

Iwona Cieślik, Rzeczniczka prasowa UPP/ wykorzystano materiał prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska

 

WYDZIAŁY