Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Uroczyste odsłonięcie portretu prof. dr. hab. Jana Pikula, rektora UPP w latach 2016-2020 | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Poczet rektorów zdobiący ściany Sali Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu powiększył się o kolejny, szesnasty już obraz.  5 maja 2022 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie portretu prof. dr. hab. Jana Pikula, rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w latach 2016–2020. Zgodnie z tradycją akademicką portret jest formą uhonorowania rektora, który zakończył swoją kadencję.

W odnowionej Sali Senatu znajdują się portrety przedstawiające dotychczasowych rektorów UPP oraz patrona Uczelni Augusta hr. Cieszkowskiego. Obecnie, z opóźnieniem  spowodowanym pandemią, dołączył do nich obraz przedstawiający prof. Jana Pikula. Uroczystego odsłonięcia portretu dokonali rektor UPP prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz oraz prof. dr hab. Jan Pikul. Wśród zaproszonych na uroczystość byli prorektorzy, dziekani wydziałów oraz osoby współpracujące z Rektorem na przestrzeni lat pełnienie przez Niego tej zaszczytnej funkcji. Gośćmi honorowymi była rodzina Pana Rektora – żona i córka z wnukami.

Autorem dzieła jest malarz Andrzej Okińczyc, znakomity w sztuce portretu. „Andrzej Okińczyc jest mistrzem w rozszyfrowywaniu osobowości portretowanego. Koncentruje się na atrybutach psychologicznych, tworzy portrety ludzkiej kondycji wyrażane mową ciała. I stroju. Portretuje z natury, stąd znaki własne i szczególne postaci są  wynikiem studiów, a nie przypadku. Portrety Andrzeja Okińczyca  niczego nie ukrywają, nie maskują i nie udają. Uroczysty spokój jego postaci, zasłuchanie i wyciszenie zdają się mówić, że prawdziwi jesteśmy z dala od cywilizacyjnego zgiełku, w jego pracowni i w kontakcie  z artystą” – czytamy na jednym z portali opisujących sztukę malarza.

Rzeczniczka prasowa UPP

​​​​​​ ​​​​​​