Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Uroczyste otwarcie Ogrodu Wrażeń im. Joanny Krause | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Uroczyste otwarcie Ogrodu Wrażeń im. Joanny Krause

Przy Kolegium Zembala na Ogrodach powstało niezwykłe miejsce – Ogród Wrażeń im. Joanny Krause, którego oficjalne otwarcie odbyło się 24 sierpnia 2022 r. Data nie była przypadkowa, gdyż w tym dniu przypada 83 rocznica urodzin imienniczki Ogrodu.

Dr inż. Joanna Krause w latach 1961–2000 była pracownikiem naukowo-dydaktycznym Katedry Roślin Ozdobnych, wówczas Akademii Rolniczej w Poznaniu. Była cenionym  specjalistą w zakresie ozdobnych roślin cebulowych, a także jednorocznych, trwałych niezimujących i bylin. Na podstawie prowadzonych badań napisała wiele cennych prac naukowych i książek, przystępnych zarówno dla specjalistów, jak i amatorów. Była osobą pełną gracji, o ogromnej wiedzy, mądrości życiowej, skromności i wielkim sercu.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Rektor UPP, prof. Krzysztof Szoszkiewicz, Wiceprezydent Miasta Poznania Bartosz Guss oraz kuzyn dr Joanny Krause, Wiesław Szczepiński.

POCZĄTKI

Od wielu lat na terenie kampusu Kolegium Zembala przeznaczonego dla części ogrodniczej Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu istniała potrzeba stworzenia przyjaznej przestrzeni dla pracowników, studentów i mieszkańców Poznania. Odpowiedzią była inicjatywa budowy ogrodu, podjęta w 2018 roku, stworzona i realizowana przez prof. UPP dr hab. Agnieszkę Krzymińską-Bródkę.

To właśnie nieoceniona rola roślin w życiu człowieka stanęła u podstaw tego pomysłu. „Praca z nimi m.in. relaksuje, uczy cierpliwości, wspomaga procesy uczenia się, zwiększa zdolność do koncentracji, wpływa na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego. Bierne przebywanie wśród roślin oddziałuje na wiele procesów życiowych i co ważne – pobudza i integruje zmysły. Zatem utworzenie ogrodu, który łączyłby funkcję edukacyjną, terapeutyczną i wypoczynkową uznano za priorytet” – tłumaczy prof. UPP dr hab. Agnieszka Krzymińska-Bródka kierowniczka Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa.

Do konkursu na projekt Ogrodu zgłoszono pięć prac. Decyzją komisji konkursowej przyznano II miejsce dla Romana Juszczyka i III miejsce dla Tomasza Gorączkowskiego. Końcowo koncepcję ogrodu zmieniono i dostosowano do potrzeb użytkowników.

POWSTANIE OGRODU

Utworzony ogród w pierwszej części bazuje na rabatach stymulujących cztery zmysły. „W celu pobudzenia zmysłu wzroku i spełnienia potrzeb emocjonalnych osób korzystających przygotowano rabaty w kolorach: czarnym, biało-żółtym, pomarańczowo-czerwonym oraz różowo-fioletowo-niebieskim. Stymulacja dotyku poprzez dłonie jest możliwa dzięki roślinom posadzonym w wysokim zagonie. Rośliny dają różne wrażenia – miękkości, twardości, chropowatości, zimna, gładkości, ostrości. Stopy z kolei mogą doświadczyć różnych podłoży na ścieżce sensorycznej, a także TerraWay i HanseGrand” – opowiada prof. Agnieszka Krzymińska-Bródka. „Pachnący zakątek pobudzi węch. Rabata traw i ogród wodny dostarczą dźwięków. W drugiej części ogrodu znajduje się altana, w której będzie można prowadzić zajęcia praktyczne, ale też wypocząć w ocienieniu. Dla miłośników leżakowania w przerwie między zajęciami dostępny będzie trawnik lub wypoczynek w sąsiedztwie rabaty iglasto-wrzosowatej i łąki kwietnej. Trzecia część ogrodu ma charakter użytkowy – z warzywnikiem, kwiatownikiem (warzywnik kwiatowy) oraz planowanym mini sadem” - dodaje.

PODZIĘKOWANIE ZA WSPARCIE

Przedsięwzięcie to nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie wielu osób i instytucji. Przede wszystkim wielka rola przypada Fundacji im. Joanny Krause, która przeznaczyła wsparcie finansowe na realizację konkursu na zagospodarowanie terenu oraz budowę ścieżek, systemu nawadniania, a także altany. Do uzyskania przestrzeni przyjaznej dla owadów przyczynił się Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania, przekazując domek dla owadów oraz wraz z gospodarstwem Hacienda – nasiona roślin. Życie do ogrodu wniosły rośliny podarowane przez wiele firm i gospodarstw ogrodniczych: Vitroflora, szkółki roślin – Byczkowskich, Stempniewskich, Słowińskich, Dobrepole, Siwek, Hacienda, Niedźwiedź, Kuźnica, Zdunek, Henschke, Anna i Roman Kowalscy, Clematis, Wieczorek, Ogrody Wodne, szkółki róż Rosarium i Stefan Ciesielski, Gospodarstwo Królik, Dorota i Maciej Raszka, Centrum Ogrodnicze Byliniarnia, Ogrody Hortulus Dobrzyca. Rośliny dostarczył także prof. dr hab. Tadeusz Baranowski, a wsparł finansowo prof. dr hab. Marek Siwulski. Duży nakład pracy wniósł Jakub Walkowiak, tworząc altanę oraz służąc praktycznymi poradami. Szczególne zasługi za wytężoną pracę przy wielu trudnych pracach należą się dr. inż. Piotrowi Czuchajowi oraz dr hab. Stanisławie Szczepaniak.

Logo Ogrodu oddaje jego różnorodność, ale też nawiązuje kształtem do telefonu komórkowego. „Podobieństwo to jednak ukazuje, że w przestrzeni ogrodu można wypoczywać i pracować na wiele sposobów, choć obecne tam rośliny mają dostarczać możliwości uważnego obserwowania otoczenia, z pominięciem urządzeń elektronicznych, ale też poszerzania wiedzy na temat roślin i ich komponowania” – tłumaczy prof. Agnieszka Krzymińska-Bródka.

Zachęcamy wszystkich do odpowiedzenia Ogrodu i poczucia wszystkimi zmysłami jego piękna.

Rzeczniczka prasowa UPP

Ogród wrażeń im. Joanny Krauze Ogród wrażeń im. Joanny Krauze Ogród wrażeń im. Joanny Krauze Uczestnicy konferencji i uroczystosci otwarcia Ogrodu Wrażeń im. Joanny Krauze ​​​​​​​ Uczestnicy konferencji i uroczystosci otwarcia Ogrodu Wrażeń im. Joanny Krauze ​​​​​​​ Ogród wrażeń im. Joanny Krauze ​​​​​​​ Uczestnicy konferencji i uroczystosci otwarcia Ogrodu Wrażeń im. Joanny Krauze ​​​​​​​ Ogród wrażeń im. Joanny Krauze ​​​​​​​ Uczestnicy konferencji i uroczystosci otwarcia Ogrodu Wrażeń im. Joanny Krauze ​​​​​​​