Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci dr. Tadeusza Krokowskiego | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci dr. Tadeusza Krokowskiego

Na terenie kampusu Kolegium Cieszkowskich przed budynkiem Katedry Chemii  21 września 2021 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia kamienia z tablicą pamiątkową pamięci dr. Tadeusza Krokowskiego, który został zamordowany w lasach katyńskich podczas II wojny światowej (21.04.1940 r.). Dr Tadeusz Krokowski był adiunktem w Zakładzie Chemii Ogólnej (1927-1939), uznanym wykładowcą, autorem prac naukowych, cenionym nauczycielem i wychowawcą wielu roczników studentów. 

 

 

Kamień z tablicą pamiątkową powstał z inicjatywy potomka dra Tadeusza Krokowskiego – syna Lesława, która została poparta przez Dziekana Wydziału Leśnego i Technologii Drewna oraz Konwent Godności Honorowych. W czerwcu br. na swoim posiedzeniu Senat Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podjął uchwałę honorującą pamięć doktora Tadeusza Krokowskiego trwałym  elementem wcześniejszego upamiętnienia.  

Uroczystego odsłonięcia kamienia z tablicą pamiątkową dokonał pan Lesław Krokowski wraz Rektorem UPP prof. dr. hab. Krzysztofem Szoszkiewiczem. „Niech odsłaniana dziś tablica będzie wyrazem hołdu wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dla osoby Pana Doktora jako dowód pamięci i chwały dla jego pracy oraz poświęcenia. Niech to miejsce kultywowania pamięci będzie symbolem uświadamiającym trwałość przekazu pokoleniowego i jego historycznego znaczenia, by wszystkie pokolenia, a szczególnie to młode, realizujące swoje życiowe pasje i ambicje już w wolnej, zintegrowanej Europie, różnorodnej kulturowo, potrafiło być dumne ze swoich korzeni i otaczało szacunkiem pamięć Polaków-bohaterów” – mówił podczas uroczystości Rektor UPP.

Prof. dr hab. Piotr Łakomy, Dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna podkreślił w swym wystąpieniu, że przeszłość była zawsze istotna dla Wydziału. „Dla nas niezwykle ważne jest zrozumienie skąd przychodzimy i świadomość dokąd idziemy. Podczas II wojny światowej Wydział poniósł dotkliwe straty. To nie tylko straty materialne, ale także osobowe - śmierć profesorów i studentów, wysiedlenia, prześladowania, osadzenie w więzieniach czy obozach koncentracyjnych” – mówił Dziekan WLiTD i podziękował Rektorowi za przychylność inicjatywie, a Pracowniom Katedry Chemii, szczególnie prof. dr. hab. Piotrowi Golińskiemu i prof. UPP dr hab. Izabeli Ratajczak za zaangażowanie. 

 

Pan Lesław Krokowski, który przybył na uroczystość z małżonką, podzielił się z uczestnikami spotkania swoimi wspomnieniami związanymi z ojcem i ostatnim pożegnaniem na peronie pierwszym poznańskiego dworca.

 

Wśród gości obecni byli prorektorzy i dziekani Uczelni, członkowie Senatu UPP, a uroczystego charakteru wydarzeniu nadał Zespołu Trębaczy Myśliwskich „Venator”.

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

 

WYDZIAŁY