Święto tańca podczas I Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich "O Kryształowego Siewcę"

W niedzielę, 12 czerwca zakończył się I Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich „O Kryształowego Siewcę” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez 2 dni Poznań gościł blisko 200 uczestników z 15 ośrodków tanecznych z całego kraju!

To było prawdziwe święto tańca! Od soboty, 11 czerwca, już od rana w Centrum Kultury Fizycznej UPP przy ul. Dojazd 7 w Poznaniu słychać było liryczne, skoczne, jak i  dostojne dźwięki muzyki, do której tancerze i tancerki z całej Polski z gracją prezentowali najpiękniejsze polskie tańce, zarażając ogromną dawką emocji i niesamowitej energii.

Konkurs rozpoczął tradycyjny polonez w wykonaniu wszystkich tancerzy. Po jego zakończeniu miłośnicy oraz miłośniczki sztuki tanecznej mogli podziwiać zmagania finałowe w tańcach narodowych. Na parkiecie tanecznym królowały krakowiaki, oberki, kujawiaki, mazury oraz polki zatańczone w formie towarzyskiej w różnych kategoriach wiekowych. Pełna widownia na trybunach nie szczędziła braw, podziwiając i kibicując ulubionym parom.

Drugiego dnia konkursu, oprócz finałów, rozegrana została konkurencja kar mazurowych - pięknej polskiej tradycji salonowej. Czteroparowe prezentacje walczyły o tytuł najlepszej. Cały spektakl wzbogacił Zespół Pieśni i Tańca „Łaniki” oraz Zespół Trębaczy Myśliwskich „Venator”.

Dodatkowymi atrakcjami podczas trwania turnieju były warsztaty tańców ukraińskich, warsztaty przyrodnicze dla dzieci, a także warsztaty tańca dla osób z niepełnosprawnościami, które spotkały się z entuzjazmem zarówno ze strony uczestników konkursu, jak i rodzimych Poznaniaków.

I Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich „O Kryształowego Siewcę” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu to niewątpliwa okazja do spotkania się z tańcami narodowymi w ich pięknej, współczesnej odsłonie. Należy podkreślić, że wydarzenie to, oprócz aspektów artystycznych, istotnie przyczyniło się do popularyzacji polskiej kultury i tradycji, w tym ochrony niematerialnego dziedzictwa narodowego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Poznania oraz Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Patronat merytoryczny: Polska Sekcja CIOFF®

Organizatorzy: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wielkopolski Klub Tańców Polskich, Centrum Kultury Studenckiej, Wielkopolskie Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Ludowej, Fundacja Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Sponsor strategiczny: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Ogród Marzeń

Sponsor główny: SPAR Sp. z o.o., KPPD-Szczecinek S.A., POLTAREX