Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Woda, mokradła i życie | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Woda, mokradła i życie

Drugiego lutego na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł. W tym roku obchodzony jest on pod hasłem „Woda, mokradła i życie” w 50. rocznicę podpisania konwencji o obszarach wodno-błotnych tzw. konwencji ramsarskiej.

 

 

Mokradła są ważnymi zbiornikami i źródłami wody, której w ostatniej dekadzie zaczyna coraz bardziej brakować - także w Polsce. Bardzo ważne jest to żebyśmy zwrócili na nie większą  uwagę.  Światowy Dzień Mokradeł to dobry moment żeby przypomnieć sobie o ważnych funkcjach mokradeł:

• magazynują wodę,

• magazynują węgiel,

• Są źródłem pożywienia,

• stanowią ważne siedlisko dla organizmów tj: mikroorganizmy, grzyby, rośliny i zwierzęta,

• chronią nas przez katastrofami: powodziami, suszami i sztormami.

 

Tracąc mokradła tracimy wodę

Pomimo ogromnej wartości dla życia, mokradła są ciągle niszczone i osuszane. Od 1700 roku zanikło aż 87% światowych mokradeł. Obecnie posiadamy odpowiednią wiedzę i świadomość, aby zapobiegać ich degradacji. Tracąc mokradła tracimy wodę. Mamy nadzieję że Światowy Dzień Mokradeł przysłuży się ich ochronie. Coraz więcej zniszczonych poprzez odwadnianie i eksploatację bagien podlega restytucji. Jest wiele pozytywnych przykładów także z Polski, ponieważ rośnie świadomość polityków i samorządowców. Jednakże ciągle jest wiele do zrobienia na pograniczu badań naukowych i aktywnej ochrony przyrody w celu zatrzymania wody w mokradłach.

 

Zdrowe mokradła to zdrowi ludzie

Zdrowe, dobrze funkcjonujące tereny podmokłe mają zasadnicze znaczenie dla realizacji szeregu globalnych celów, w tym celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Zdrowe mokradła to zdrowi ludzie.

• Jedynie 2,5% wody na ziemi to woda słodka, przechowywana w lodowcach i na mokradłach.

• Mniej niż 1% wody słodkiej jest dostępny.

• Rzeki i jeziora zawierają 0,3% wód powierzchniowych.

• Mokradła są jednym z ważniejszych zbiorników słodkiej wody na naszej planecie.

 

Mokradła na dobranoc - webinarium

W związku  ze Światowym Dniem Mokradeł Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu zapraszają 2 lutego o godz. 18.00 na spotkanie online pod hasłem Mokradła na dobranoc. 

 

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym zrealizowanym w naszej stacji pomiarowej w Puszczy Noteckiej, nad którą pieczę sprawuje Pracownia Bioklimatologii na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej. 
 

 

 

W webinarium udział wezmą: prof. dr hab. Mariusz Lamentowicz (UAM), prof. UPP dr hab. Bogdan Chojnicki (UPP), dr Katarzyna Marcisz (UAM), prof UAM dr hab. Maciej Gąbka (UAM), Wiesław Rygielski (KDO przy Wydziale Kształtowania i Ochrony Środowiska, Stowarzyszenie Morasko XXI), Aneta Mikołajczyk (Stowarzyszenie ZaZieleń Poznań, Prawo do Miasta, Stowarzyszenie Urbanator).

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

 

WYDZIAŁY