Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Współpraca Uniwersytetu z siecią Badawczą Łukasiewicz - Poznańskim Instytutem Technologicznym | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Współpraca Uniwersytetu z siecią Badawczą Łukasiewicz - Poznańskim Instytutem Technologicznym

12 kwietnia br. odbyło się spotkanie on-line z dyrektorami Centrów Badawczych Poznańskiego Instytutu Technologicznego należącego do Sieci Badawczej Łukasiewicz. Tematem spotkania była prezentacja zakresu merytorycznego prac poszczególnych Centrów oraz omówienie możliwości związanych z podjęciem współpracy badawczej, projektowej i wdrożeniowej pomiędzy Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu oraz Łukasiewicz – PIT (Ł-PIT).

 

 

Gospodarzami spotkania z ramienia Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu byli prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor UPP oraz prof. dr. hab. Piotr Goliński, prorektor ds. nauki i  współpracy międzynarodowej. Rektorzy, otwierając spotkanie, akcentowali potencjał współpracy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z Siecią Badawczą Łukasiewicz-PIT oraz podkreślili, że wiele sobie po tej współpracy obiecują. W spotkaniu ze strony Łukasiewicz-PIT udział wzięli dyrektor Instytutu dr hab. Arkadiusz Kawa, zastępca dyrektora ds. badań dr inż. Przemysław Zawodny oraz dyrektorzy Centrów Badawczych.

Dyrektor Arkadiusz Kawa, prezentując Łukasiewicz – PIT podkreślił, że Instytut przez swoje kompetencje, wielokierunkowość i zespół badawczy ma stać się wizytówką Poznania w Europie. „Chcemy rozwijać Instytut, a zarazem jego markę, która nie tylko dorówna, ale i prześcignie inne zagraniczne ośrodki technologiczne. Chcemy, aby Łukasiewicz-PIT stał się technologicznym sercem Polski”- mówił podczas swojego wystąpienia dyrektor Instytutu.

Następnie przedstawione zostały obszary badawcze prowadzone w Łukasiewicz-PIT oraz potencjalny zakres współpracy miedzy UPP a Ł-PIT , przy czym podkreślone zostało, że nie jest to zamknięty katalog:

  1. PUBLIKACJE – UPP ma ogromny potencjał w tym zakresie, a Ł-PIT dopiero go buduje i chce to robić wspólnie z naukowcami z UPP.
  2. PROJEKTY - Ł-PIT ma duże doświadczenie w pozyskiwaniu i realizacji projektów międzynarodowych. Po połączeniu ma jeszcze większe możliwości, zwłaszcza gdy jest to uzupełnione o dorobek i doświadczenie naukowców.
  3. WYMIANA WIEDZY I DOŚWIADCZEŃ – pracownicy UPP i Ł-PIT mogą odbywać staże, prowadzić wykłady, warsztaty, wspólnie organizować konferencje.
  4. DOKTORATY WDROŻENIOWE – pracownicy Ł-PITmogą realizować program doktoratów wdrożeniowych na uczelni w opraciu o technologię powstającą i rozwijaną w Instytucie.
  5. INNE – komercjalizacja, inkubacja, praktyki i staże dla studentów, współdzielenie zasobów.

 

W dalszej części spotkania zaprezentowany został zakresu merytoryczny prac poszczególnych Centrów. Z opisami Centrów można zapoznać się pod adresem - https://pit.lukasiewicz.gov.pl/centra-badawcze/

 

Nagranie z wydarzenia można zobaczyć pod LINKIEM 

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

 

WYDZIAŁY