Wystawa "ZAKRES" przy Bibliotece UPP

Z okazji rozpoczęcia roku akademickiego 2022/2023 w ARTLIFE UNIVESRITY GALLERY działającej przy Bibliotece zorganizowana została wystawa prac Jacka Jagielskiego, zatytułowana „ZAKRES”

Prof. Jacek Jagielski z Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu jest rzeźbiarzem i kreatorem form przestrzennych. Na wystawie  zaprezentowanych zostało 14. plansz wybranych przez autora, obejmujących  lata 1984 – 2018.

Najstarsza praca , o bardzo subiektywnym odbiorze, to Autoportret z 1984 r.  wykonany jako rysunek na papierze. Jedna z najnowszych prac to Victory z 2018 roku z załączonym wyraźnym aktualnym przesłaniem dla Ukrainy. Cechą charakterystyczną dla twórczości prof. Jagielskiego jest dobór materiałów zastosowanych w instalacjach przestrzennych.  To przede wszystkim naturalne kamienie, drewno, także polichromowane, ceramika, pióra, ale także sznur, stal i inne metale, lustro, szkło, papier. Ważnym przesłaniem prac  jest ich wkomponowywanie w naturalną przestrzeń. Przykładem jest wyróżniony nagrodą za zdobycie I. miejsca projekt pomnika Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Praca ta w formie modelu wykonana została wraz synem Bartoszem, architektem i urbanistą  w przestrzeni miejskiej.

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy, która potrwa do 31.10.2022.

Tekst: Mariusz Polarczyk, dyrektor Biblioteki i Centrum Informacji Naukowej

Redakcja: Iwona Cieślik, rzeczniczka prasowa