Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility XXVI Poznański Festiwal Nauki i Sztuki na UPP za nami | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

XXVI Poznański Festiwal Nauki i Sztuki na UPP za nami

Kolejna edycja święta nauki i sztuki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu zakończona sukcesem. Szeroka i atrakcyjna oferta, którą przygotowali pracownicy, doktoranci i studenci spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających. Dopisali uczestnicy zajęć laboratoryjnych, warsztatów, eksperymentów, pokazów oraz wykładów.

 

 

Tradycyjnie, każdy – niezależnie od wieku - mógł znaleźć coś dla siebie. Tegoroczna myśl przewodnia Festiwalu – „Śmiało odkrywaj świat” zachęciła odwiedzających do  pogłębienia wiedzy z różnych dziedzin nauki, niekiedy z pozoru trudnych, wymagających solidnych podstaw czy fachowych wiadomości. „Ekonomia na wesoło”, „Matematyka jakiej nie znacie”, „Zielony kapitał ludzkości, czyli od ziemi do pieniędzy” czy „Modyfikacje genetyczne roślin i zwierząt” to już tematy znane i przyjazne odbiorcom, ważne i dające podstawę do dalszego eksplorowania.

Młode audytorium z wielką ciekawością przyglądało się produkcji niekonwencjonalnych lodów z wykorzystaniem ciekłego azotu, eksperymentom chemicznym, wodzie jako  niepowtarzalnemu skarbowi natury, jadalnemu maszynopisowi czyli drukarkom 3D w technologii żywności, zagadkowemu mikroświatowi czy kryminalnym zagadkom i magnetyzującym eksperymentom z niewidzialnym atramentem, sztuczną krwią czy płynem ferromagnetycznym.

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki to akademickie wydarzenie popularyzujące naukę i sztukę wśród społeczności Poznania i okolic, a także gości z innych regionów kraju.

W ciągu kilku dni – od 15 do 20 maja, naukowcy z poznańskich uczelni, Laboratorium Wyobraźni i poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk poprzez laboratoria, warsztaty, pokazy doświadczeń i inne formy ukazują uczestnikom świat pełen fascynujących zjawisk – świat, w którym nic nie jest takie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, a nauka to zapierająca dech w piersiach przygoda, którą może przeżyć każdy.

 

Inaugurację XXVI Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki przygotowała Polska Akademia Nauk Oddział w Poznaniu. W zabytkowych wnętrzach Pałacu Działyńskich zaproszonych gości, Radę Programową Festiwalu oraz uczelnianych koordynatorów powitał prof. dr hab. Marek Świtoński, prezes PAN, który zaprosił przedstawicieli władz Partnerów Festiwalu do udziału w evencie – układaniu puzzli z wizerunkiem Pałacu Działyńskich i zachęcił do wysłuchania wykładu prof. dr. hab. Tomasza Jasińskiego, Dyrektora Biblioteki Kórnickiej PAN w Kórniku, który wtajemniczył widownię w nieznaną historię Pałacu. W uroczystości rozpoczynającej Festiwal oraz układaniu obrazu z puzzli uczestniczył prof. dr hab. Piotr Ślósarz, prorektor ds. studiów UPP oraz koordynatorzy z Działu Marketingu i Komunikacji.

Podczas eventu i inauguracyjnego, „swoje 5 minut” miały przedstawicielki pokolenia Z, które podzieliły się z uczestnikami swoimi pasjami, zainteresowaniami i ambitnymi planami na przyszłość. Olga Kotyk, 24-letnia założycielka i prezeska dużej Fundacji edukacyjnej WEB-KORKI opowiedziała o swojej misji pomagania innym, edukowania i niwelowania barier w dostępie do nauki, a Martyna Pietrzak - studentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, kierunku weterynaria, laureatka konkursu Agar Art organizowanego przez Amerykańskie Towarzystwo Mikrobiologiczne (2022) o swojej fascynacji światem mikroorganizmów, których niezwykłe właściwości wykorzystuje do tworzenia obrazów na pożywkach agarowych, łącząc naukę ze sztuką.

Tegoroczny Festiwal wieńczy koncert zorganizowany przez Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu pt. „Let’s swing and sing” 20 maja br. o godz. 18.00 w Auli Nova.

 

Serdecznie dziękujemy wspólnocie akademickiej naszej uczelni za zaangażowanie, ciekawe pomysły, inspirujące zajęcia, zróżnicowane formy ich realizacji oraz poświęcony czas, co w efekcie  pozwoliło stworzyć niezwykle atrakcyjną ofertę popularyzującą naukę. Nie zawiedli nas także odwiedzający mury naszej uczelni, których już dziś zapraszamy na kolejną edycję święta nauki i sztuki, a za kilka lat do sal wykładowych jako nasi studenci.

 

Jesteśmy ciekawi Waszych opinii. Wypełnicie naszą ankietę?  https://festiwal-ankieta2023.web.amu.edu.pl/

 

 

Koordynatorzy PFNiSz na UPP

 

 

 

​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​

WYDZIAŁY