Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

poniedziałek, Czerwiec 5, 2023

cze
03
cze/03 10:00 - cze/05 15:00

Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Sielinko koło Opalenicy

Krajowe Dni Pola 2023

Krajowe Dni Pola to bardzo ważne wydarzenie dla środowiska rolniczego przyciągające tłumy zwiedzających, którzy chcą zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami stosowanymi w rolnictwie zarówno w teorii, jak i w praktyce. Mając na uwadze ścisłą współpracę Uniwersytetu z głównym organizatorem eventu – WODR w Poznaniu, nasze jednostki uczelniane i zakłady doświadczalne od lat uczestniczyły w różnych blokach tematycznych czy obszarach demonstracyjnych, prezentujących innowacyjne rozwiązanie w zakresie uprawy roślin, hodowli i chowu zwierząt.

W tym roku, który dla branży rolniczej jest szczególny ze względu na jubileusz 100-lecia państwowego doradztwa rolniczego w Polsce, zostaliśmy zaproszeni przez poznański WODR do współorganizowania wydarzenia, przyjmując z wielką przyjemnością rolę partnera wspierającego. Jest to dla nas wyróżnienie. Nasz udział w tej edycji krajowych Dni Pola będzie bardziej widoczny niż zazwyczaj, ze względu na duże zaangażowanie wszystkich wydziałów i przygotowanie ciekawej oferty warsztatowej, wykładowej, pokazowej i demonstracyjnej.

Przygotowaliśmy ofertę na wszystkie dni wydarzenia, tj. sobotę, niedzielę i poniedziałek. Ostatni dzień jest nowością, gdyż jest dedykowany młodzieży, uczniom szkół rolniczych, a UPP jest jego filarem. 5 czerwca zaprezentujemy wiele ciekawych zagadnień popularyzujących naukę, wpisujących się w myśl przewodnią Krajowych Dni Pola oraz ofertę edukacyjną, pokazując jej różnorodność i perspektywiczny charakter.

Na czas trwania targów pracownicy i studenci przygotowali w formie prelekcji, warsztatów i pokazów m.in. kultury in vitro roślin, rozpoznawania chorób i szkodników roślin rolniczych pod mikroskopem, poletka doświadczalne z prezentacją dwóch odmian lnianki siewnej oraz pszenicy ozimej w różnych systemach uprawy (orkowej i bezorkowej). Prezentowany będzie także model studni drenarskiej wraz z demonstracją jej działania, morfologia profilu glebowego, a także samonawadniające płyty drogowe  przeznaczone do budowy stałych lub tymczasowych, śladowych dróg leśnych, ekstruder do produkcji chrupek dla zwierzat oraz szklarnia przyszłości – innowacyjny system cieplarniany izolowany pianą.

Wiele ciekawych pokazów, eksperymentów i degustacji zaprezentujemy także w obszarze żywości i żywienia. Probiotyki i prebiotyki w produktach mleczarskich, nowoczesne metody produkcji tradycyjnego sera t tylko zapowiedź ciekawych pogadanek i prezentacji.

Ciekawymi metodami projektowymi wspierającymi rozwój innowacji postaramy się zainteresować uczestników i włączyć ich w proces tworzenia nowatorskich, niestandardowych rozwiązań w dziedzinie produktów czy usług.

Szeroka jest także  oferta doradcza i konsultacyjna Uniwersytetu w zakresie m.in. uprawy roślin ogrodniczych w gruncie oraz pod osłonami, a także postępu hodowlanego, technologii uprawy, ochrony roślin, nawożenia oraz nawadniania, a także innowacji w obszarze rolnictwa precyzyjnego i wykorzystania cyfryzacji w produkcji rolnej.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na IV Krajowe Dni Pola, które w tym roku obędą się dniach 3-5 czerwca w Sielinku. Szczegółowy program wydarzeń znajduje się na stronie www wydarzenia.

WYDZIAŁY