Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

czwartek, Maj 16, 2024

Maj
16
Maj/16 10:00 - Maj/16 15:00

Katedra Inżynierii Biosystemów
Hala Maszyn
ul. Wojska Polskiego 50

Wyzwania nowoczesnego rolnictwa czyli TRiLiada 2024 nowy wymiar rolnictwa - technologie 4.0 i agroroboty

Rewolucja cyfrowa (4.0) rolnictwa trwa w najlepsze i znacząco redefiniuje podejście do procesów produkcji żywności. Jednocześnie stawia na wykorzystanie zaawansowanych technologii cyfrowych i automatyzacji w celu optymalizacji rolniczych procesów technologicznych. Zadaniem rolnictwa 4.0 jest zwiększanie produktywności, ale w sposób zrównoważony z poszanowaniem środowiska oraz lokalnych społeczności. Organizowana przez studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu TRiLiada, to święto najnowszych osiągnięć techniki i technologii wdrażanych w rolnictwie.

 

Najnowsze technologie 4.0 implementowane do rolnictwa, to Internet Rzeczy, Big Data i Chmury Informatyczne, sieć 5G oraz systemy Sztucznej Inteligencji i agrorobty wykonujące zadania zdefiniowane przez te systemy. Technologie 4.0 umożliwiają tworzenie lokalnych sieci służących wzajemnemu komunikowaniu się aplikacji, maszyn i ludzi. Tworzą informatyczno-fizyczne systemy zarządzania, co oznacza, że inteligentne urządzenia podłączone do Internetu kontrolują funkcjonowanie całego gospodarstwa. Praktyczne stosowanie tych technologii wymaga interdyscyplinarnej wiedzy eksperckiej z zakresu techniki i technologii stosowanych w produkcji rolniczej oraz technologii pozyskiwania i obróbki cyfrowych danych. Takie kadry są kształcone na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu na kierunkach: inżynieria rolnicza, informatyka i inżynieria danych, a TRiLiada jest wspólnym świętem studentów tych kierunków studiów.

 

Zgodnie z wieloletnią tradycją 16 maja br. Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Rolniczej działające na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej organizuje wydarzenie o nazwie TRiLiada, które jest połączeniem ducha i tradycji akademickich z wiedzą o najnowszych technologiach. To pomost pomiędzy studentami i praktyką. To nie tylko wykłady ekspertów, ale także intelektualna i sportowa rywalizacja studentów, skupiająca się na wyzwaniach, jakie stoją przed inżynierią rolniczą w erze technologii 4.0 i agrorobotów.

 

Program wydarzenia

 

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebook'u https://www.facebook.com/events/1109606470251477/?active_tab=discussion

 

  

Maj
14
Maj/14 10:00 - Maj/17 17:45

Beja, Portugalia

IV Międzynarodowa Konferencja pt. „Ecological and Environmental Engineering”

Konferencja będzie współorganizowana przez Polytechnic Institute of Beja (Portugalia), Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie, Politechnikę Rzeszowską, Czech University of Life Sciences Prague (Czechy), Polytechnic University of Catalonia Barcelona (Hiszpania), Henan Agricultural University (Chiny), University of Prishtina (Kosowo), Polytechnic Institute of Bragança(Portugalia), Polytechnic Institute of Coimbra (Portugalia), Polytechnic Institute of Leiria (Portugalia), Polytechnic Institute of Portalegre (Portugalia), Polytechnic Institute of Setúbal(Portugalia), Polytechnic Institute of Viana do Castelo (Portugalia).
 

Celem konferencji będzie prezentacja najnowszych wyników badań naukowych i osiągnięć wdrożeniowych z zakresu inżynierii ekologicznej i środowiskowej, realizowanych w różnych ośrodkach naukowych w Polsce i za granicą. Tematyka konferencji będzie obejmowała zagadnienia dotyczące: gospodarki wodno-ściekowej, odnawialnych źródeł energii, gospodarki odpadami i gospodarki o obiegu zamkniętym, zanieczyszczeń powietrza i zmian klimatu, toksykologii i oceny ryzyka dla środowiska oraz geoinformacji i teledetekcji.
 

Liczymy, że wymiana doświadczeń podczas konferencji umożliwi określenie skutecznych działań w zakresie kształtowania i ochrony środowiska przyrodniczego w Europie, w oparciu o najnowsze tendencje światowe. Mamy również nadzieję, że nawiązanie współpracy pomiędzy krajowymi i zagranicznymi ośrodkami akademickimi przyczyni się do realizacji wspólnych projektów badawczo-wdrożeniowych.

Maj
16
Maj/16 15:00 - Maj/16 16:30

on-line, ZOOM

„Makrokosmos, mikrokosmos, mikroplastik" - seminaria SKN

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie odbywające się w ramach cyklicznych wykładów zatytułowanych „seminaria SKN”.
 

Tym razem Pani dr Ewelinę Górowską-Wójtowicz (Zakład Fizjologii Medycznej, Katedra Nauk Biomedycznych, Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum) wygłosi wykład pt. „Makrokosmos, mikrokosmos, mikroplastik".

 

Wykład odbędzie się w czwartek, 16.05.2024, o godz. 15:00
 

Seminaria SKN to doskonała okazja do zadawania nurtujących pytań, do czego zachęcam. 
 

W celu uczestnictwa w spotkaniu należy się zarejestrować na platformie ZOOM.

Jak to zrobić?
1) Zeskanuj kod QR z infografiki powyżej, lub
2) Dołącz do webinaru przy pomocy 'Webinar ID’: 919 3662 0876, lub
3) Skopiuj poniższy link: https://zoom.us/j/91936620876

 

Do zobaczenia na seminarium!
 

dr hab. inż. Bartosz Kierończyk
Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Zootechników i Biologów, WWZ, UPP

 

ewelina_gorowska-wojtowicz_maj_2024.jpg
 

Powiązane materiały

ZałącznikRozmiar
PDF icon Plakat informacyjny3.2 MB

WYDZIAŁY