Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Kobiety w nauce, technologii, inżynierii i matematyce | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Kobiety w nauce, technologii, inżynierii i matematyce

paź
12
paź/12 08:45 - paź/12 12:30

Instytut Inżynierii Biosystemów

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

ul. Wojska Polskiego 50

sala A100 w IIB

 

Dzień Ady Lovelace  w Instytucie Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pod Patronatem Honorowym Dyrektora  prof. dra hab. inż. Jacka Przybyła

 

Zapraszamy na pierwsze obchody Światowego Dnia Ady Lovelace w Instytucie Inżynierii Biosystemów, w czwartek 12. października o godz. 9.45 (do 12.00) w sali A100.

Patronat Honorowy nad spotkaniem objął Dyrektor IIB prof. dr hab. inż. Jacek Przybył.

Hasło przewodnie corocznych spotkań z okazji Dnia Ady Lovelace: Kobiety w nauce, technologii, inżynierii i matematyce (Women in Science, Technology, Engineering and Mathematics / STEM).

W spotkaniu jako prelegentki wezmą udział nasze absolwentki, wykładowczynie i goście, w tym jeden prelegent.

 

Dlaczego Ada Lovelace?

Ada Lovelace (1815-1852), córka romantycznego poety lorda Byrona, którą matka „leczyła" matematyką, żeby nie wdała się w ojca. Niespecjalnie się to udało, bo Ada była miłośniczką poezji oraz - delikatnie mówiąc - szumnego życia, ale również matematyki – „poetyckiej nauki”, jak ją określała - i maszyn. Zafascynowała ją zwłaszcza maszyna analityczna matematyka Charlesa Babbage'a (1791-1871). Do artykułu* opisującego tę maszynę dołożyła swoje uwagi na jej temat (2 razy więcej tekstu niż sam artykuł) i 4 z tych uwag uważane są za fundamenty współczesnych komputerów i informatyki, a Ada za pierwszą programistkę.

 

Dzień Ady Lovelace obchodzony pod hasłem "Women in STEM" (Science, Technology, Engineering and Mathematics) zapoczątkowany został w Wielkiej Brytanii, w 2009 roku.

 

Janina Rudowicz-Nawrocka

 

WYDZIAŁY