Noc Naukowców 2019

wrz
wrz/27 14:00 - wrz/27 22:30

Uniwewersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Serdecznie zapraszamy w piątek, 27 września 2019 r. na Noc Naukowców – największe w Wielkopolsce wydarzenie popularno-naukowe, którego współorganizatorem jest Uniwersytet  Przyrodniczym w Poznaniu.

Noc Naukowców to jedyna taka noc w Europie, która każdego roku w tym samym czasie- w ostatni piątek września - w setkach miast odbywają się imprezy popularno-naukowe i rozrywkowe pod hasłem: Researchers’ Night. Tej nocy każdy może wcielić się w rolę naukowca i przekonać się jak pasjonująca jest nauka i praca naukowca.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu już po raz jedenasty uczestniczy w tym evencie, który jest doskonałą formą prezentacji tajników nauki i badań szerokiemu audytorium.

W tegorocznej edycji na terenie UPP zrealizuje się 73 imprezy w tym min.: warsztaty, pokazy, wykłady , stoiska interaktywne, gry zespołowe, kilka degustacji, które odbędą się w 13 budynkach na terenie Naszej Uczelni. W tym roku najwięcej wydarzeń tradycyjnie będzie miało miejsce w budynku Collegium Maximum przy ul. Wojska Polskiego 28, budynku Nauk o Żywności i Żywieniu przy ul. Wojska Polskiego 31/33, budynku Kolegium Cieszkowskich, ul. Wojska Polskiego 71 C, oraz Kolegium Zembala, ul. Dąbrowskiego 159.

Dzięki aktywnemu zaangażowaniu ponad 300 naukowców, doktorantów i studentów będziemy mogli przybliżyć odwiedzającym specyfikę naszej Uczelni, umożliwić bezpośrednio kontakt z kadrą, a także zaprowadzić młodych ludzi do sal wykładowych, laboratoriów i pracowni, w których być może będą w przyszłości odbywać zajęcia, jako studenci.

Każdy będzie mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.

Dzieci będą mogły nauczyć się rozróżniać wróbla od mazurka, dowiedzą się czym nakarmić gila, ziębę czy sikorkę. Poznamy smaki dziedzictwa kulinarnego Wielkopolski. Zapoznamy się  ze skutecznymi metodami przyswajania słownictwa w kontekście kulturowym np. zagadnienia związane z architekturą, kuchnią, sztuką w języku angielskim. Będzie można  m.in., posmakować chronionych produktów żywnościowych, zapoznać się z właściwościami i sposobami wykorzystania ciekłego azotu, dowiemy  się wszystkiego o serach, jego historii, polskim dziedzictwie kulinarnym. Będzie możliwość bezpośredniego kontaktu z rakami. Zobaczymy nie tylko jak w ciągu kilkunastu sekund z suchej kaszki kukurydzianej produkowane są Twoje ulubione chrupki, ale także zobaczysz jak powstają chrupki kukurydziane dla zwierząt. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zobaczyć z bliska „pożyteczne robaki”. Mało tego, będą mogli je dotknąć, a chętni nawet odszukać w wermikompostowniku.

Specjaliści z Palmiarni Poznańskiej podczas warsztatów pozwolą nam wcielić się w rolę detektywów i spróbować rozwiązać kryminalną zagadkę z roślinami w tle. Uczestnicy zostaną podzieleni na pięć pięcioosobowych drużyn, potrzebny będzie spryt oraz wiedza dotycząca roślin.

Na te i inne wydarzenia serdecznie zapraszamy.

Szczegółowy program Nocy Naukowców znajdziecie Państwo na stronie www.nocnaukowców.pl

Dr inż. Urszula Mojsiej – koordynator projektu Nocy Naukowców na UPP
Działu Marketingu i Komunikacji UPP