Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility XXI Poznański Festiwal Nauki i Stuki | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

XXI Poznański Festiwal Nauki i Stuki

kwi
24
kwi/24 09:00 - kwi/24 19:00

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Biocentrum, ul. Dojazd 11

24 kwietnia 2018 r. po raz XXI Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu serdecznie zaprasza wszystkich do udziału w Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki. 

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki to pięciodniowe (od 22-26 kwietnia) akademickie święto popularyzujące naukę i sztukę wśród społeczności Poznania i okolic. W ciągu tych pięciu dni naukowcy z siedmiu poznańskich Uczelni, Laboratorium Wyobraźni i poznańskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk poprzez laboratoria, warsztaty, pokazy doświadczeń i inne formy ukazują uczestnikom świat pełen fascynujących zjawisk.
 

W ramach tegorocznej edycji Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu przygotował 117 imprez, podczas których będzie można wziąć udział w: 53 warsztatach i pokazach, 59 wykładach i prezentacjach w tym 36 prezentacjach multimedialnych w językach obcych, 4 zajęciach terenowych i wycieczce do Leśnego Ośrodka Szkoleniowego w Łysym Młynie.
 

Imprezy festiwalowe odbędą się w tym roku w 13 miejscach:

  • Biocentrum, ul. Dojazd 11;
  • budynku Biblioteki Głównej, ul. Witosa 45;
  • budynku Katedry Chemii, ul. Wojska Polskiego 75;
  • budynku Collegium Cieszkowskich, ul. Wojska Polskiego 71 C;
  • budynku Katedry Mikrobiologii Ogólnej I Środowiskowej, ul. Szydłowska 50;
  • budynku Katedry Gleboznawstwa i Ochrony Gruntów, ul. Szydłowska 50;
  • budynku Katedry Fizjologii Roślin, ul. Wołyńska 35;
  • budynku Kolegium im. K. Gawęckiego, ul. Wołyńska 33;
  • budynku Instytutu Inżynierii Biosystemów, ul. Wojska Polskiego 50;
  • budynku Wydziału Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej, ul. Piątkowska 94;
  • Collegium Maximum, ul. Wojska Polskiego 28;
  • budynku Katedry Warzywnictwa WOIAK „Marcelin", ul. Zgorzelecka 4
  • Leśnym Ośrodku Szkoleniowym w Łysym Młynie koło Biedruska.
     

Inauguracja Festiwalu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbędzie się 24 kwietnia (wtorek) w budynku Biocentrum o godz. 10:00. Festiwal otworzy prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz – Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, a wykład inauguracyjny poprowadzi dr hab. Piotr Lewandowski, który w swoim wykładzie „Puszcza Amazońska z bliska i z daleka w świetle presji człowieka” opowie o Puszczy – „zielonych płucach świata”! Co o niej wiemy? Czy jest to tylko „zielone piekło” z opisów podróżników? Czy coś więcej?…
 

Podczas cyklu wykładów w Biocentrum naukowcy powiedzą nam o oddychającym lesie – niewidzialnym życiu drzew; o występowaniu kornika drukarza w lasach Polski –gdzie zostanie poruszony problem Puszczy Białowieskiej; o światowym rolnictwie, wyżywieniu ludzi na świecie i klimacie.
 

 Uczestnicy festiwalu dowiedzą się, co doping robi z organizmem nie tylko ludzkim, ale i zwierzęcym, czy kiedyś zabraknie nam nowych produktów żywnościowych? I co jest inspiracją dla ich rozwoju?
 

Nasi doradcy zawodowi poprowadzą inspirujące zajęcia ukazujące stopień ważności wyborów edukacyjno-zawodowych na dalsze życie młodych ludzi. Tik - TAK! - Zegar tyka, a kariera czeka czy na jakie schody trzeba wejść, by dobrze wybrać przyszły zawód i szkołę. Dowiemy się także, jaki wpływ na ludzi mają pieniądze.
 

Hol w Biocentrum zamieni się w tym dniu w wielkie laboratorium na żywo, gdzie nasi młodzi naukowcy z Koła Naukowego „OPERON” pokażą magię ciekłego azotu, będą robić babki z „przekornego” piasku, pokażą jak we własnym zaciszu domowym można zabawić się w naukowca, czy w prosty sposób stworzyć bezpieczne tornado w domu, natomiast naukowcy z Koło Naukowe Leśników, Sekcja Entomologiczna pokażą nam kornika z bliska.
 

Na te i inne wydarzenia Serdecznie zapraszamy do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu! Jesteśmy przekonani, że znajdą Państwo w programie propozycje odpowiadające Waszym zainteresowaniom, które dostarczą niezapomnianych wrażeń.
 

Więcej szczegółów znajdziecie Państwo w załączonym programie XXI PFNiSz na UPP oraz stronie: www.festiwal.amu.edu.pl
 

Koordynator XXI PFNiSZ na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu
Dr inż. Urszula Mojsiej
Dział Marketingu i Komunikacji

WYDZIAŁY