Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility XXII Poznański Festiwal Nauki i Sztuki | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

XXII Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

kwi
09
kwi/09 08:00 - kwi/09 15:00

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznananiu

Biocentrum, ul. Dojazd 11

Pracownie, sale, laboratoria na Wydziałach

 

9 kwietnia 2019 r., w roku obchodów 100-lecie Akademickich Studiów Rolniczo-Leśnych,  po raz XXII Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych nauką  do udziału w Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki. 

To czterodniowe (od 8-11 kwietnia) akademickie święto popularyzujące naukę i sztukę wśród społeczności Poznania i Wielkopolski.

W ramach tegorocznej edycji Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu przygotował 117 imprez, podczas których będzie można wziąć udział w: 36 warsztatach i pokazach, 25 wykładach, 59 prezentacjach multimedialnych w językach obcych (niemieckim i angielskim), 2 zajęciach terenowych. Ponadto zorganizowano wycieczkę do Leśnego Ośrodka Szkoleniowego w Łysym Młynie, przez Katedrę Entomologii i Ochrony środowiska WOAK, gdzie uczestnicy dowiedzą się o roli martwego drewna w przyrodzie połączonej ze zwiedzaniem ekspozycji Muzeum Martwego Drewna, warsztatami, a następnie odbędą wycieczkę po ścieżce dydaktycznej w okolicy Ośrodka.

Imprezy festiwalowe odbędą się w tym roku w 11 miejscach, w większości na Sołaczu:

  • Biocentrum, ul. Dojazd 11;
  • budynku Katedry Chemii, ul. Wojska Polskiego 75;
  • budynku Collegium Cieszkowskich, ul. Wojska Polskiego 71 C;
  • budynku Katedry Mikrobiologii Ogólnej I Środowiskowej, ul. Szydłowska 50;
  • budynku Katedry Fizjologii Roślin, ul. Wołyńska 35;
  • budynku Instytutu Inżynierii Biosystemów, ul. Wojska Polskiego 50;
  • Pilotowej Stacji Biotechnologii, ul Wojska Polskiego 48;
  • Collegium Maximum, ul. Wojska Polskiego 28;
  • budynku Wydziału Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej, ul. Piątkowska 94;
  • budynku Kolegium Zembala, ul. Dąbrowskiego 159;
  • Leśnym Ośrodku Szkoleniowym w Łysym Młynie koło Biedruska.

 

Inauguracja Festiwalu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbędzie się 9 kwietnia (wtorek) w budynku Biocentrum o godz. 10:00. Festiwal otworzy prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz – Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, a wykład inauguracyjny poprowadzi prof. dr hab. Anna Gramza-Michałowska z  Katedry Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej,  która podczas prezentacji pt. „Wyrzucam śmieci, a jedzenie? powie nam  ile żywności wyrzuca przeciętny Polak, co najczęściej marnuje, ile to kosztuje i jak można temu zapobiec.

Podczas cyklu wykładów w Biocentrum naukowcy (z Wydziałów: Nauk o Żywności i Żywieniu, Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach oraz Społeczno-Ekonomicznego) powiedzą nam m.in.: o  modnych ostatnio nasionach chia, innowacjach w zakresie sera smażonego,  superrobalach -  stworzeniach bez kręgosłupa. Na wykładzie pt. „W zdrowym ciele zdrowy mózg” dowiemy się jak dbać o swój niezmiernie ważny organ jakim jest mózg. Przedstawione zostaną blaski i cienie opalania. Dowiemy się m.in. jakie procesy zachodzą w skórze pod wpływem słońca, co doping robi z organizmem nie tylko ludzkim, ale i zwierzęcym, poznamy trendy w żywności i czy kiedyś zabraknie nam nowych produktów żywnościowych? I co jest inspiracją dla ich rozwoju?  Dowiemy się także, jak rozpoznać fałszywe pieniądze.

 

Z okazji zbliżającej się Wielkanocy nasi naukowcy z Katedry Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwem Żywności powiedzą  nam  wszystko o jajku: „Jajko w pigułce i „ Dlaczego jajo to fenomen natury?

 

Hol w Biocentrum zamieni się w tym dniu w wielkie laboratorium na żywo, gdzie nasi młodzi naukowcy z Koła Naukowego „OPERON” pokażą magię ciekłego azotu i suchego lodu,  będą robić babki z „przekornego” piasku, pokażą niesamowity mikroświat, tajemniczy świat komórek itd.

 

Na te i inne wydarzenia serdecznie zapraszamy do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu! Jesteśmy przekonani, że znajdą Państwo w programie propozycje odpowiadające Waszym zainteresowaniom, które dostarczą niezapomnianych wrażeń.

 

Więcej szczegółów znajdziecie Państwo w załączonym programie XXII PFNiSz na UPP oraz stronie: http://www.festiwal.amu.edu.pl

 

Koordynator XXII PFNiSZ na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

dr inż. Urszula Mojsiej

Dział Marketingu i Komunikacji

WYDZIAŁY