Czas trwania: 7 semestrów (3,5 roku)
Opis kierunku
W obliczu kryzysu klimatycznego, przyszłością są zawody związane z ochroną środowiska. Koncentrując się na naturze – działania całych jednostek, firm i społeczności będą uwzględniać zmniejszanie śladu węglowego oraz dbanie o bioróżnorodność. Konsumenci częściej sięgną po produkty, wytworzone w sposób zrównoważony i ekologiczny. Wzrośnie też wykorzystanie ekoenergii, pochodzącej z odnawialnych źródeł.
Projektuj ekologiczne rozwiązania. Analizuj branże pod kątem stosowania zrównoważonych rozwiązań i doradzaj rozwiązania, które nie mają negatywnego wpływu na naszą planetę.
Program studiów inżynierskich, poza przedmiotami podstawowymi (matematyka, chemia i fizyka), obejmuje treści kształcenia w zakresie nauk przyrodniczych, organizacji ochrony przyrody i środowiska, gospodarki odpadami komunalnymi, rozpoznawania, programowania i monitorowania zagrożeń dla środowiska, nowych technologii w ochronie środowiska, w tym biotechnologicznych, aspektów prawnych i ekonomicznych, edukacji ekologicznej.
Kierunek o profilu ogólnoakademickim wyróżnia przede wszystkim możliwość zdobycia wiedzy specjalistycznej z zakresu ochrony i kształtowania środowiska. Szeroki profil kształcenia, oparty o profesjonalnie prowadzone wykłady oraz ćwiczenia (w nowocześnie wyposażonych la-boratoriach), wzbogacony jest zajęciami terenowymi realizowanymi w uznanych przedsiębiorstwach, wyjazdami studyjnymi, praktyką zawodową oraz programem ERASMUS. Uzyskane wykształcenie jest elitarne. Rzetelna wiedza i umiejętności zawodowe pozwalają naszym absolwentom z powodzeniem sprostać konkurencji na krajowym i europejskim rynku pracy, jak również przygotowani są do uczestniczenia w pracach naukowo-badawczych.
Program studiów
Informacje rekrutacyjne
- Przedmioty kierunkowe: BIOLOGIA, CHEMIA, FIZYKA Z ASTRONOMIĄ, GEOGRAFIA, MATEMATYKA
- Skala punktowa - 0-100 punktów
- Minimalny próg punktowy - 30 punktów
- Maksymalna liczba punktów:
- laureaci i finaliści olimpiad: Biologicznej, Chemicznej, Ekologicznej, Geograficznej, Matematycznej, Nautologicznej lub Wiedzy Ekologicznej
- laureaci konkursu: „Zielone Dyplomy”
- Limit przyjęć – 35 osób
- Początek zajęć – semestr zimowy
Sylwetka absolwenta
Absolwent powinien posiadać ogólną wiedzę z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych oraz technicznych, rolniczych lub leśnych i umiejętności wykorzystania jej w pracy zawodowej i życiu z zachowaniem zasad prawnych i etycznych. Powinien rozumieć i umieć analizować procesy dokonujące się w przyrodzie oraz wpływ człowieka na środowisko. Powinien znać podstawowe zagadnienia technologiczne, rolnicze lub leśne istotne dla ochrony środowiska oraz kierować się w swoich działaniach zasadami zrównoważonego rozwoju. Absolwent winien znać podstawowe procesy technologiczne – w szczególności procesy przyjazne środowisku, a także posiadać umiejętność prowadzenia prac laboratoryjnych oraz organizowania bezpiecznie i efektywnie działających stanowisk takiej pracy.
Perspektywy po studiach
- Przedsiębiorstwa zajmujące się ochroną środowiska
- Instytucje administracji państwowej i samorządowej
- Jednostki naukowo-badawcze
- Firmy doradcze, eksperckie
- Instytucje finansujące działania związane z ochroną środowiska
- Prowadzenie własnego biznesu