Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym – co zmienił COVID-19? | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym – co zmienił COVID-19?

Pandemia COVID-19 wywarła silny wpływ na funkcjonowanie wielu sektorów gospodarki, jednakże sektorem, który został szczególnie dotknięty jest sektor (agro)turystyczny). W badaniach prowadzonych przez zespół z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i SGGW w Warszawie poszukiwano odpowiedzi na pytania jaki stosunek badani mają obecnie do wypoczynku w gospodarstwach agroturystycznych i jaką popularnością będą cieszyć się obiekty tego typu podczas wyjazdów turystycznych? Co skłania turystów do wyboru gospodarstwa agroturystycznego jako miejsca wypoczynku i jak oceniany jest w obecnej sytuacji poziom bezpieczeństwa obiektów tego typu. Dodatkowo rozpoznano jakie działania w opinii badanych powinni podjąć właściciele gospodarstw agroturystycznych w celu zwiększenia bezpieczeństwa podczas pobytu turystów.

 

Przedmiotem badań były planów turystycznych Polaków w dobie pandemii COVID-19 w okresie od czerwca do grudnia 2020 roku. Wyniki badań wskazują, że takie plany miała zdecydowana większość badanych (75,5%). Najczęściej wskazywanym tego powodem była panująca pandemia COVID-19 i strach przed zarażeniem się koronawirusem podczas takiego wyjazdu – podkreśla dr inż. Jarosław Uglis z Katedry Turystyki Wiejskiej UP w Poznaniu, współautor badań.

 

W dalszej części badania respondentom, którzy planują realizację przynajmniej jednego wyjazdu w celach turystycznych zadano pytanie Czy wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym w czasie pandemii COVI-19 to dobry pomysł? Wyniki wskazują, że zdaniem zdecydowanej większości (74,8%) badanych respondentów jest dobry pomysł. Jedynie 19,9% badanych nie miała zdania w tej kwestii, a nieliczni uznali to za raczej zły pomysł (5,75%). Istotną częścią badań było rozpoznanie co skłania ludzi do wyboru gospodarstwa agroturystycznego jako miejsca wypoczynku w okresie pandemii koronawirusa. Głównym powodem wyboru tych obiektów jest potrzeba wypoczynku w ciszy i spokoju (70,6%), jakość pożywienia serwowanego przez agroturystycznych operatorów (46,4%) czy konkurencyjność cenowa ich oferty (35,4%). Ważną kwestią dla badanych była również możliwość wyjazdu z małymi dziećmi, dla których pobyt w gospodarstwie agroturystycznym to możliwość kontaktu z zwierzętami gospodarskimi, czy możliwość poznania tradycyjnych zwyczajów i obyczajów panujących na wsi.

 

Osoby ankietowane zapytane zostały również podjęcia jakich działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa pobytu oczekują od właścicieli gospodarstw agroturystycznych. Wyniki badań wskazują, że dla badanych na pierwszym miejscu jest dezynfekcja pomieszczeń wspólnych oraz szeroka dostępność płynu do dezynfekcji rąk. Ponadto, często pojawiały się także opinie dotyczące konieczności ograniczenia zarówno maksymalnej liczby turystów nocujących jednocześnie w gospodarstwie, jak również zmniejszenia liczby osób przebywających w tym samym czasie w pomieszczeniach ogólnodostępnych.

 

Przeprowadzona analiza wykazała, że respondenci planujący wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym to w większości kobiety (67,9%), legitymujące się w zdecydowanej większości wyższym wykształceniem (85,9%). Respondenci wybierające agroturystykę jako cel swojego wyjazdy turystycznego to także osoby, które posiadają dzieci (64.1%) i w większości na co dzień mieszkają w miastach.

 

Podsumowując, wypoczynek na wsi w gospodarstwie agroturystycznym w czasie pandemii COVID-19 jak i po będzie cieszył się rosnącym zainteresowaniem wśród turystów pragnących wypocząć w bezpiecznych warunkach na łonie natury. Z pewnością dużym zainteresowaniem będą cieszyły się wyjazdów typu agro-break (agri-break) czyli krótkoterminowy wyjazd na wieś, np. na weekend do gospodarstwa agroturystycznego, w celu spokojnego wypoczynku na łonie natury i z dala od tłumów.

Praca ukazała się w czasopiśmie Agriculture, w wolnym dostępie, czyli każdy zainteresowany może ją w całości przeczytać TUTAJ 

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

WYDZIAŁY