Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility TRiLiada czyli o nowoczesnych technologiach w rolnictwie | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

TRiLiada czyli o nowoczesnych technologiach w rolnictwie

Wykorzystanie i znaczenie nowoczesnych technologii w rolnictwie to temat przewodni tegorocznej TRiLiady, która od wielu lat organizowana jest przez Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Rolniczej działające w strukturach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

TRiLiada* jest świętem studentów Ekoenergetyki, Informatyki stosowanej i Inżynierii rolniczej oraz wpisuje się obchody studenckiej tradycji Juwenaliów. I choć w tym roku, ze względu na wciąż  panującą pandemię, Juwenalia w Poznaniu się nie odbędą, to studenci Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej UPP zrzeszeni w Kole Naukowym postanowili zorganizować TRiLiadę, pomimo wszystkich przeciwności.

Tegoroczna edycja TRiliady odbędzie się 27 maja, jednak zamiast tradycyjnej formy wykładów połączonych z pokazem maszyn rolniczych przyjmie ona formę webinarium. Dzięki transmisji on-line to wydarzenie będzie dostępne dla znacznie szerszej publiczności. „Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w TRiLiadzie przede wszystkim studentów kierunków studiów: Technika rolnicza i leśna, Inżynieria rolnicza oraz Rolnictwo ze wszystkich szkół wyższych” – mówi dr inż. Mirosław Czechlowski z
Katedry Inżynierii Biosystemów UPP. „Zaproszenie kierujemy także do nauczycieli i uczniów techników mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz wszystkich osób zainteresowanych nowoczesną technika rolniczą” – dodaje dr inż. Czechlowski.

Ze względu na charakter tegorocznego wydarzenia tematem przewodnim wykładów prowadzonych przez zaproszonych gości będą szeroko pojęte usługi on-line wspomagające zarządzanie gospodarstwem. „Podczas wydarzenie poruszone zostaną takie tematy jak: teledetekcja satelitarna pozwalająca na monitorowanie stanu upraw, systemy monitorowania i prognozowania pogody oraz zagrożenia upraw szkodnikami i chorobami, systemy telematyczne pozwalające usprawnić zarządzanie i diagnozowanie parku maszyn rolniczych, oprogramowanie do zarządzania produkcją roślinną i zwierzęcą oraz dostęp do fachowej  literatury  publikowanej w Internecie” – wymienia dr inż. Czechlowski. Integralną częścią imprezy będzie jak zwykle konkurs zespołów studenckich i uczniowskich o Cyfrowy Puchar TRiLiady. Zostanie on rozegrany w postaci internetowego quizu.

Od 17 maja na Facebook’owym koncie Koła Naukowego Inżynierii Rolniczej udostępnione zostaną: szczegółowy program TRiLiady, regulamin konkursu o Cyfrowy Puchar TRiLiady oraz linki do formularzy pozwalających na rejestrację uczestników wydarzenia oraz zespołów biorących udział w konkursie.

*Nazwa TRiLiada powstała z połączenia skrótu historycznej nazwy kierunku studiów Technika Rolnicza i Leśna oraz końcówki słowa olimpiada, co miało symbolizować współzawodnictwo zespołów studenckich. Pomimo zmiany nazwy studiów na Inżynierię rolniczą postanowiono zachować ugruntowaną i dobrze kojarzącą się nazwę imprezy, która od wielu lat cieszy się uznaniem wśród studentów i absolwentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz przedstawicieli firm z szeroko pojętej branży techniki rolniczej.

Rzeczniczka prasowa UPP