Artykuł naukowców Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach artykułem miesiąca w czasopiśmie ANIMAL

Artykuł przeglądowy "REVIEW: SARS-CoV-2 infection in farmed mink - an overview of current knowledge on occurrence, disease and epidemiology" przygotowany przez zespół autorów w składzie prof. dr hab. Małgorzata Pomorska-Mól, dr n. wet. Jan Włodarek, lek. wet. Maciej Gogulski i dr n. wet. Marta Rybska z Katedry Nauk Przedklinicznych i Chorób Zakaźnych otrzymał prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez zespół redakcyjny czasopisma  ANIMAL, którym jest tytuł artykułu miesiąca.

W pracy przedstawiono aktualny stan wiedzy w zakresie występowania zakażeń SARS-CoV-2 u norek hodowlanych, które okazały się być wysoce podatne na zakażenie wspomnianym wirusem.  Dostępne wyniki wskazują ponadto, że może dojść do przeniesienia wirusa z człowieka na norkę oraz z norki na człowieka. W artykule podkreślono potrzebę dalszych badań w tym obszarze, aby zrozumieć, czy norki i inne łasicowate mogą być potencjalnymi wektorami i rezerwuarami SARS-CoV-2, a jeśli tak, to czy i jak można temu zapobiec.

Pełna wersja artykułu dostępna na stronie czasopisma: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1751731121001142

Rzeczniczka prasowa UPP