Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility EKOmentarzUPP - Czy biogaz to alternatywa węgla i gazu? | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

EKOmentarzUPP - Czy biogaz to alternatywa węgla i gazu?

W nowym odcinku EKOmentarz UPP prof. dr hab. Jacek Dach, kierownik Pracowni Ekotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odpowiada na pytanie czy biogaz to alternatywa węgla i gazu?

 

 

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu funkcjonuje największe laboratorium biogazowe w Polsce, w którym przebadano wydajności biogazowe i biometanowe ponad 1,5  tys. różnego rodzaju substratów. Na tej podstawie naukowcy z Pracowni Ekotechnologii UPP oszacowali roczny potencjał produkcji na 13,5 mld m3 biogazu, w tym 8  mld m3 biometanu, czyli tyle ile wynosił roczny import gazu ziemnego z Rosji.

 

Biogazowni rolniczych w kraju jest 140 (w Niemczech ponad 9 tys.). Zdaniem prof. Jacka Dacha potencjał naszego kraju jest znacznie większy. Według wyliczeń naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Polsce mogłoby powstać od 10 do 12-tysięcy biogazowych instalacji. Pod kątem technologicznym polskie biogazownie są absolutnie w światowej czołówce. Jeśli efektywność pracy fotowoltaiki w skali roku wynosi 15%, wiatru na lądzie  - 27%, to najlepsze biogazownie osiągają 95-97% sprawności elektrycznej w skali roku. Tylko trzeba mieć wiedzę jak biogazownię prowadzić.

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

 

Zapraszamy do oglądania  https://www.youtube.com/watch?v=H4pRX3WwZAM

WYDZIAŁY