Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Międzynarodowa Konferencja IUFRO pt.” Managerial forest economics and accounting as a base for decision making in a changing world” z udziałem naukowców z Katedry Ekonomiki i Techniki Leśnej WLD | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Międzynarodowa Konferencja IUFRO pt.” Managerial forest economics and accounting as a base for decision making in a changing world” z udziałem naukowców z Katedry Ekonomiki i Techniki Leśnej WLD

W dniach 5-7.09.2022 r przedstawiciele Katedry Ekonomiki i Techniki Leśnej w składzie: prof UPP. dr hab. Krzysztof Jabłoński, dr inż. Krzysztof Polowy oraz mgr. inż. Aleksandra Górna, wzięli udział w Międzynarodowej Konferencji IUFRO w Hamburgu, pt.” Managerial forest economics and accounting as a base for decision making in a changing world”.

 

 

W konferencji i dyskusji uczestniczyli naukowcy z takich krajów jak Niemcy, Włochy, Polska, Słowenia, Serbia, Finlandia, Ukraina, Szwajcaria, Czechy, Austria,   Anglia, Chorwacja. Tematyka konferencji dotyczyła problematyki zarządzania gospodarką leśną w kontekście zmieniających się uwarunkowań przyrodniczych, społecznych i politycznych.

 

W przygotowanym, pod kierunkiem Kierownika Katedry prof. dr. hab. Krzysztofa Adamowicza, referacie zaprezentowano polski model gospodarki leśnej w kontekście zmieniającego się paradygmatu leśnictwa europejskiego. Zwrócono uwagę na obowiązujące w Polsce, już od lat rozwiązania, które wprost odnoszą się do oczekiwań związanych z wielofunkcyjną rolą lasu w rozwijających się społeczeństwach.

Omówiono polską politykę leśną wskazując na fakt przyjęcia w naszym kraju właściwego kierunku działania i to już u schyłku ubiegłego wieku. W wystąpieniu naszych pracowników, nie zabrakło również syntetycznej analizy realizacji gospodarki leśnej w świetle zachodzących zmian klimatycznych. Las i leśnictwo, które są bardzo zróżnicowane w skali globalnej, od wielu lat narażone są na różnorakie zagrożenia, takie jak postępujące zmiany klimatu i towarzyszące im naturalne katastrofy, utrata bioróżnorodności itp. Zapewnienie trwałości lasów oraz zwiększenie ich udziału jako źródła drewna do wiązania węgla i substytutu materiałów nieodnawialnych oraz źródła energii, jest obecnie jednym z wielu wyzwań stawianym współczesnemu leśnictwu w Europie Środkowej.

 

Wzrost znaczenia tych elementów rozpoczął się od początku lat 90., kiedy odbył się „Szczyt Ziemi” w Rio de Janeiro a obecnie stanowi przedmiot ożywionej dyskusji. W wystąpieniu zwrócono uwagę, że bardzo istotną rolę odgrywają opracowane kryteria, na których opiera się gospodarka leśna. Przyroda podlega procesom ewolucyjnym i nieustannie zmienia swój charakter, co wiąże się z dostosowaniem współczesnych rozwiązań do zaistniałych sytuacji. Dyskutowano założenia Europejskiego Zielonego Ładu oraz pakiet Fit for 55. Zwrócono uwagę, na kluczowe cele UE przyjęte w tych dokumentach ze wskazaniem roli gospodarki leśnej na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej Europy. Jedną z inicjatyw Europejskiego Zielonego Ładu jest Nowa Strategia Leśna UE do 2030 r. Generalnie strategia ta określa działania mające na celu zwiększenie ilości i poprawę jakości lasów na terenie Unii Europejskiej. Autorzy, po wnikliwej analizie merytorycznej, wykazali, że polska praktyka legislacyjna dotycząca gospodarki leśnej charakteryzuje się, już dzisiaj, dużą zgodnością z przyjętym paradygmatem wielofunkcyjnego leśnictwa stanowiącego element zrównoważonego rozwoju.

 

Aleksandra Górna

 

WYDZIAŁY