Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Nauka w praktyce - staż zagraniczny naukowców Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Nauka w praktyce - staż zagraniczny naukowców Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii

Doświadczanie nowych miejsc i zupełnie innych realiów, relacje międzyludzkie, wiele wiedzy zarówno tej naukowej jak i dydaktycznej. To krótka charakterystyka stażu który właśnie zakończyły Panie Prof. UPP Beata Borowiak- Sobkowiak (Katedra Entomologii i Ochrony Środowiska), Danuta Kurasiak - Popowska (Katedra Genetyki i Hodowli Roślin) oaz Zuzanna Sawinska (Katedra Agronomii) z Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii.

 

 

Stan Waszyngton zaskoczył je pod wieloma względami ale dał także możliwość zupełnie innego spojrzenia na sprawy zawodowe ale i te codzienne. Kolejne miejsce, Yakima Valley, Dolina Yakima, w stanie Waszyngton obfituje w bogactwo sadów takich jak jabłonie, czereśnie, brzoskwinie, grusze czy borówki. Nie brakuje tutaj także kukurydzy cukrowej czy pszenicy oraz lucerny i słoneczników a wszystko to uprawiane jest na terenie w 100% nawadnianym. Dlaczego? Ponieważ roczny opad deszczu tutaj to 200 do 400 mm. Największym zaskoczeniem dla stażystek było jednak to, że w dolinie Yakima jest największa produkcja chmielu – to tutaj uprawia się 70% chmielu w USA a kraj ten jest największym producentem chmielu na Świecie! Realizacja stażu odbywała się w kluczowych jednostkach naukowo – dydaktycznych, takich jak USDA stacja badawcza w Wapato, Center for Precision & Automated Agricultural Systems (CPAAS) - Washington State University, Department of Horticulture WSU, Waszyngton Tree Fruit Research and Extension Center (WSU). Ogrom wiedzy i moc wrażeń, tak można krótko podsumować pobyt w Yakima Valley. Perfekcyjny, skrojony na miarę program stażu przygotowany przez dr Ines Hanrahan Executive Director z Washington Tree Fruit Research Commissio pozwolił wiele zobaczyć, poznać i doświadczyć. Druga, dydaktyczna cześć stażu realizowana była w Whitman College pod opieką Grega Lecki - Director of International Student and Scholar Services. Whitman Collage oferuje bogate i bardzo szerokie spektrum edukacyjne i każda z osób uczestniczących w stażu mogła indywidualnie podnieść swoje kwalifikacje oraz rozwinąć umiejętności przydatne w pracy dydaktycznej uczestnicząc i współprowadząc zajęcia z biologii, antropologii, socjologii czy seminaria licencjackie.

 

Interdyscyplinarność zespołu naukowców z Whitman Collage umożliwiła szerokie spojrzenie na omawianą w trakcie zajęć problematykę a wykorzystywane metody dydaktyczne niejednokrotnie zachwyciły i na pewno zostaną wykorzystane podczas prowadzenia zajęć przez Panie Profesor. To był fantastyczny czas. Zdecydowanie warto korzystać z takich możliwości wyjazdu aby poszerzać swoje kompetencje zawodowe, ale także nawiązywać kontakty a przy okazji zobaczyć kilka atrakcji terenu w którym się przebywa.

 

Staż odbył się w ramach Programu PKD – Programu Podnoszenia Kompetencji Dydaktycznych Kadry Uczelni, który jest realizowany w ramach projektu „Najlepsi z natury! Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

 

Prof. UPP dr hab. Zuzanna Sawinska

 

WYDZIAŁY