Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Naukowcy Wydziału Nauk o Żywnosci i Żywieniu UPP partnerami w projekcie EQVEGAN | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Naukowcy Wydziału Nauk o Żywnosci i Żywieniu UPP partnerami w projekcie EQVEGAN

Przemysł spożywczy zmienia się poprzez zmiany sposobu żywienia konsumentów w kierunku diet roślinnych. Prowadzi to do zwiększonego udziału produkcji w branży żywności wegańskiej. Producenci żywności wegańskiej, w celu utrzymania konkurencyjności, muszą opanować nowe procesy i technologie. Na te potrzeby odpowiedzą szkolenia realizowane w ramach projektu EQVEGAN, którego partnerem jest Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

 

EQVEGAN to współpraca na rzecz innowacji i dobrych praktyk poprzez budowanie Sojuszu Umiejętności Sektorowych (Sector Skills Alliance), w skład którego wchodzi 14 instytucji z 11 krajów. Instytucje zaangażowane obejmują różne profile: przedsiębiorstwa, stowarzyszenia branżowe, stowarzyszenia specjalistów przemysłu spożywczego, nauczycieli i naukowców, ministerstwo nauki i technologii oraz agencję ds. kwalifikacji zawodowych. Konsorcjum, które utworzone zostało w ramach tego projektu, posiada niezbędne kompetencje do projektowania specjalistycznych szkoleń, umożliwiających podnoszenie umiejętności zgodnych z potrzebami rynku. Szkolenia będą stworzone z wykorzystaniem unijnych narzędzi jakości i referencji, co w zamierzeniu ma przyspieszyć rozwój sektora żywności wegańskiej. Projekt, w który zaangażowani są naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, otrzymał finansowanie z Programu Erasmus + w wysokości 1 mln euro. Warty podkreślenia jest fakt, że tylko sześć tego typu projektów zostało zatwierdzonych na poziomie europejskim.

 

 „Sojusz zaprojektuje i zaoferuje innowacyjne szkolenia dla profesjonalistów i studentów, w 7 językach (angielskim, chorwackim, fińskim, francuskim, polskim, portugalskim i tureckim). Zostanie stworzony Portal Umiejętności Zawodowych (Skills Portal), który będzie zawierał bazę danych interesariuszy, sprawdzonych profili zawodowych oraz praktyk” – tłumaczy prof. dr hab. Zbigniew Krejpcio, kierownik projektu z ramienia Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. „Sojusz opracuje europejski system certyfikacji profilu zawodowego. Przygotowane zostaną wytyczne dotyczące uznawania na podstawie kwalifikacji sektorowych, promujące międzynarodową mobilność specjalistów, która ostatecznie doprowadzi do skutecznego wpływu na przemysł spożywczy UE” – dodaje naukowiec.

 

Projekt będzie realizowany przez trzy lata, począwszy od 1 grudnia 2020 r. do 30 listopada 2023 r. Koordynatorem projektu jest portugalska Politechnika w Coimbrze. W skład zespołu realizującego projekt na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu wchodzą: prof. dr hab. Zbigniew Krejpcio, prof. UPP dr hab. Dorota Piasecka-Kwiatkowska, prof. UPP dr hab. Kinga Stuper-Szablewska, dr inż. Tomasz Szablewski, dr Izabela Lipińska, prof. dr hab. Magdalena Rudzińska, prof. UPP dr hab. Krzysztof Dwiecki, dr hab. Magdalena Człapka-Matyasik, mgr Joanna Pietrzak i mgr Aleksandra Bykowska-Derda.

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

 

WYDZIAŁY