Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Naukowczynie UPP współautorkami nowej książki poświęconej ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Naukowczynie UPP współautorkami nowej książki poświęconej ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego

Dr hab. inż. arch. Agnieszka Wilkaniec i dr inż arch. kraj. Anna Gałecka-Drozda z Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu (Wydział Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinzynierii) są współautorkami monografii, która powstała w ramach projektu "Zintegrowane Planowanie Rozwoju – kuźnia kadr dla sektora kerującego politykę rozwoju", prowadzonego przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

 

 

Książka już wkrótce będzie dostępna w Bibliotece Głównej i w Czytelni na Ogrodach. Z treścią można zapoznać się także online

Monografia „Ochrona i kształtowanie krajobrazu kulturowego w zintegrowanym planowaniu rozwoju” aut: Elżbieta Raszeja, Magdalena Szczepańska, Anna Gałecka-Drozda, Ewa de Mezer, Agnieszka Wilkaniec, powstała jako wyraz troski o krajobraz – nie tylko ten wyjątkowy, wyróżniający się walorami przyrodniczymi i kulturowymi, najczęściej już podlegający rozmaitym formom ochrony, ale także o krajobraz „codzienny”, oglądany każdego dnia i często niedoceniany. 

 

Autorki monografii reprezentują trzy różne uczelnie: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ponadto zespół autorski aktywnie działa w Stowarzyszeniu Polskich Architektów Krajobrazu (SPAK), co przekłada się na działalność interwencyjną, opiniodawczą i edukacyjną. Doświadczenia naukowe i praktyczne  autorek wywodzą się z różnych dyscyplin i specjalności – architektury i urbanistyki, planowania przestrzennego, geografii, architektury krajobrazu i kształtowania terenów zieleni. Niniejsza monografia jest próbą połączenia tych doświadczeń, co umożliwia szersze – interdyscyplinarne – spojrzenie na problematykę kształtowania i ochrony krajobrazu. 

 

Publikacja znajduje wykorzystanie w dydaktyce, zwłaszcza na kierunkach architektura krajobrazu, gospodarka przestrzenna, turystyka i rekreacja. Jest także przydatna dla osób mających bezpośredni wpływ na krajobraz, dla lokalnych samorządów i instytucji odpowiedzialnych za stan przestrzeni. Z opracowania mogą ponadto korzystać wszyscy, którzy są zainteresowani jakością krajobrazu i podejmują działania na rzecz jego ochrony.

  

dr inż. Anna Gałecka-Drozda

 

WYDZIAŁY