Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility O rolnictwie regeneratywnym z ekspertami Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

O rolnictwie regeneratywnym z ekspertami Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Choć do końca roku pozostało jeszcze kilkanaście dni już wiemy, że obfitował on w wiele interesujących wydarzeń, których uczestnikami byli między innymi nasi wykładowcy. Przykładem jest zorganizowane pod koniec listopada szkolenie poświęcone rolnictwu regeneratywnemu.

 

 

W dniach 23-24 listopada w Centrum Kongresowym Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu odbyły się warsztaty pt. Uprawa bezorkowa jako klucz do rolnictwa regeneratywnego.   Szkolenie skierowane było przede wszystkim do Doradców Rolniczych pracujących zarówno w Ośrodkach Doradztwa Rolniczego jak i Sektorze Prywatnym. Organizatorem wydarzenia, któremu honorowy patronat udzielił JM Rektor UPP był EIT Food- ogólnoeuropejskie konsorcjum zrzeszająca europejskie jednostki badawcze, organizacje, uniwersytety i start-up’y, którego celem jest praca na rzecz przedsiębiorczości i innowacji w branży rolno-spożywczej. Od 2021 roku organizacja realizuje projekt poświęcony rolnictwu regeneratywnemu – Rewolucja regeneratywna w rolnictwie (RAR).

 

Organizatorzy warsztatów przygotowali aż pięć bloków tematycznych, które przeprowadziły uczestników przez wszystkie kluczowe elementy, które są niezbędne do wprowadzenia do praktyki rolniczej zasad rolnictwa węglowego i regeneratywnego. Dwa dni pełne merytorycznych wykładów oraz warsztatów praktycznych pozwoliły zapoznać się uczestnikom z najważniejszymi informacjami dotyczącymi możliwości wdrożenia praktyk regeneracyjnych w gospodarstwie rolnym. Wśród wykładowców znaleźli się pracownicy Wydziału Rolnictwa Ogrodnictwa i Bioinżynierii: prof. UPP dr hab. Tomasz Piechota, prof. UPP dr hab. Paweł Sienkiewicz, dr Monika Grzanka oraz dr Stanisław Świtek, który był opiekunem merytorycznym szkolenia i czuwał nad całością przebiegu warsztatów. Pierwsza edycja warsztatów na temat rolnictwa regeneratywnego spotkała się z dużym zainteresowaniem, a organizatorzy już teraz zapowiadają kolejne szkolenia.

 

Dr Stanisław Świtek 

 

​​​​​​​ ​​​​​​​

WYDZIAŁY